Národní park České Švýcarsko - místo pro odpočinek, turistiku a nezapomenutelné zážitky

NP České Švýcarsko je krajinou pískovcových skal, hlubokých kaňonů, dech beroucích vyhlídek, hlubokých lesů i mnoha míst se zajímavou historií. Krajinný ráz pomáhal po miliony let utvářet čas, řeka Labe a další vodní toky i ruka člověka.

     

foto: Aleš Ječmen

Národní park České Švýcarsko

NP České Švýcarsko se rozkládá na severu Čech v okrese Děčín, na ploše 80 km2. Z jedné strany vede podél státní hranice se Saskem, dalšími sousedí s CHKO Lužické hory a CHKO Labské pískovce. Je to krajina pískovcových skal, skalních věží a jehel, členitých hřebenů i mohutných skalních hřibů. Mnohé bizarní tvary jsou dílem dlouhodobého zvětrávání, během něhož byla méně odolná část pískovcových skal rozrušena. Ta další, tvrdší a odolnější vlivem preželezivění či prokřemenění, dodnes vyčnívá nad okolní krajinu. Pěkným příkladem toho je například Rudolfův kámen, Baldurova jehla či třeba úzký hřbet Čínské zdi. Tato unikátní krajina byla dlouhý čas nespoutanou divočinou. Poté, co se zde usadili lidé, bylo vybudováno množství hradů, vodních mlýnů, sakrálních staveb, drobných památek a romantických stavení lidové architektury, zejména roubených chalup. Později přibyly podstávkové roubené domy s hrázděným patrem, které jsou výsledkem soužití dvou etnik - Čechů a Němců. Na řadě míst byly upraveny přírodní vyhlídky, nebo vyrostly nové a mnohé z nich dodnes nabízejí nádherné pohledy do krajiny Čech i sousedního Saského Švýcarska. Oblast byla postupně protkána množstvím turistických stezek, jejichž spleť míří vždy k rozuzlení v podobě některé ze zajímavostí, a četné další cestou míjí.

 

Podnebí a příroda

Pro Národní park České Švýcarsko je typické mírné, až mírně suché léto a rovněž mírná, až mírně chladná zima s poměrně krátkým trváním sněhové pokrývky. Vzhledem k rozsáhlé členitosti terénu zde sehrávají důležitou roli zejména lokální klimatické podmínky. Výjimečnost národního parku spočívá v tom, že tu v těsném sousedství žijí horské druhy rostlin a živočichů vedle teplomilných. Zatímco slunné plochy a náhorní plošiny jsou domovem teplomilných zástupců, studený a vlhký vzduch hromadící se v hlubokých roklích a soutěskách vytváří ideální prostředí pro některé druhy rostlin a živočichů, vyskytujících se pouze v horských podmínkách. Klima Českého Švýcarska je tak nikoliv bez důvodu přirovnáváno k horskému podnebí.

 

Fauna a flóra, aneb co jinde už jen těžko uvidíte

Pískovcová krajina Českého Švýcarska svým charakterem vytváří ideální prostředí, ve kterém se daří mnoha živočišným druhům a její rozmanitý terén je domovem tvorů, kteří na jiných místech již dávno vymizeli. Můžete zde spatřit čápa černého, který pravidelně v Českém Švýcarsku hnízdí, zahlédnout sokola stěhovavého, jeřába popelavého, orla mořského, volavku bílou, kulíka říčního, a s trochou štěstí uvidíte třeba i vzácného ledňáčka. Dokonce zde byl zaznamenán výskyt některých zástupců vzácného chladnomilného blanokřídlého hmyzu, který člověka neobtěžuje, ale naopak je potěchou pro oko. Z vodních živočichů je třeba zmínit lososy. Ti byli v českých vodách vyhubeni v důsledku stavby příčných překážek na tocích a velkého znečištění vod. Nyní se s pomocí člověka lososům opět daří a po umělém vysazování a své cestě k oceánu se vrací zpátky do řeky Kamenice, která se znovu proměnila v lososí řeku. V průzračných čistých potocích můžete pozorovat také stříbřité pstruhy a svůj domov tu má i vydra. V lesích se vyskytuje dokonce rys ostrovid, podle kterého získal jméno lesní zážitkový areál na Mezní louce – Rysí stezka.

Vyberte si ubytování v srdci Českého Švýcarska

Penzion U Fořta

Lesní chata Na Tokáni

Apartmány Vysoká Lípa

Hotel U Zeleného stromu

Cena od: 495 Kč Cena od: 430 Kč Cena od: 200 Kč Cena od: 550 Kč

 

Symboly Českého Švýcarska

Vyhlášenou atrakcí Českého Švýcarska je Pravčická brána. Tento největší skalní oblouk přirozeného původu na našem kontinentu leží ve výšce 415 m n. m., je 16 m vysoký a 27 m široký. Jeho neodmyslitelnou součástí je výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl vybudován v roce 1881 a v současné době slouží jako restaurace a galerie. Neméně vyhledávané jsou soutěsky ve Hřensku na říčce Kamenici, Divoká (450 m) a Edmundova (960 m) soutěska. Mají podobu skalního kaňonu s četnými skalními věžemi zajímavých tvarů a názvů a jsou přístupné pouze po vodě. Turisty jimi vozí převozník na pramici poháněné bidlem a během plavby poskytuje odborný, byť často vtipný výklad.

Jetřichovice, klíč do Českého Švýcarska

Jedním z klíčů Českého Švýcarka jsou Jetřichovice, často nazývané jeho srdcem, odkud se větví síť turistických cest k mnoha zajímavostem. Hned nad obcí začíná skalní pohádkový svět, který zpřístupnil v 1. polovině 19. století šlechtic Rudolf Kinský. Podle členů rodiny Kinských byly pojmenovány vyhlídky nad obcí - Mariina, Vilemína a Rudolfův kámen. Značené cesty vás dovedou ke skalnímu hrádku Šaunštejn s velkou vyhlídkovou plošinou, do Kyjovského údolí na říčce Křinici, které se táhne od Kyjova k zaniklé osadě Zadní Doubice, k Rynarticům, kde jsou ve skále při silnici vytesané reliéfy trpaslíků a Sněhurky a také k romantickému torzu bývalého Dolského mlýna, ležícího v kaňonu říčky Kamenice. Dolský mlýn je známý zejména díky pohádce Pyšná princezna, kterou tu filmaři v roce 1952 natáčeli. Hluboký les ukrývá místo zvané Na Tokání. Stojí tu sruby v alpském stylu, které sloužily panstvu při lovu tetřevů. Dnes jsou z nich restaurace a penzion a leží tu křižovatka turistických cest.

 

Od pohádkových chaloupek a ze značených tras k Děčínské Fudžijamě

Mnohé z obcí Českého Švýcarska nabízí pěkný pohled na lidovou architekturu. Krásná stavení jsou k vidění např. v Kamenické Stráni, Všemilech či Vysoké Lípě, kde můžete spatřit chráněnou památkovou zónu roubených a hrázděných chalup. Krajině dominuje řada vrchů, mezi nimi i nepřehlédnutelný Růžovský vrch (619 m n. m.), kterému se pro jeho tvar přezdívá Děčínská Fudžijama a jehož vrchol otevírá kruhový výhled, kde vyniká České Středohoří, Českosaské Švýcarsko a Lužické hory. S Českým Švýcarskem se můžete seznámit prostřednictvím naučných stezek, např. „Okolím Hřenska“, „Růžová“, „Krásnolipskem“ a „Jetřichovické skály“. Celá oblast nabízí svým návštěvníkům nejen krásné přírodní zážitky a ohlédnutí do zajímavé historie, ale i možnost různého aktivního vyžití – turistiku, cykloturistiku, jízdu na koních, zábavu pro děti i různé  adrenalinové sporty .

Okolím NP České Švýcarsko

Vyjmenovat všechny zajímavosti, které stojí za to vidět, snad ani není možné a i nedaleké okolí ukrývá doslova řadu pokladů. Příkladem toho je vyhlídka Belvedér na Labské stráni, Malá Pravčická brána, pozůstatky hradu Falkenštejn v masivu Havraního kamene, město Děčín s dominantou zámku Děčín a jeho Růžovou zahradou či zoologickou zahradou na Pastýřské stěně, poklidná obec Doubice s více jak třemi stovkami unikátních vyřezávaných soch, několik rozhleden a v neposlední řadě také sousední Saské Švýcarsko. Jen pár kilometrů po překročení státní hranice tu na vás čeká pevnost Königstein, vyhlídka Bastei, skalní most Basteibrück a torzo hradu Neurathen, skalní masiv Schrammstein či lázeňské městečko  Bad Schandau  s vodním světem Toskana Therme a unikátní Křininickou tramvají, jejíž žluté vozy míří k vodopádu Lichtenheiner.

Národní park České Švýcarsko na mapě

 

Zajímavosti z Národního parku Českého Švýcarska

     

 

Přemýšlíte, kde strávit dovolenou?

Věřte, že každá oblast Českého Švýcarska stojí za návštěvu. Prohlédněte si nejlepší nabídku ubytování v jednotlivých oblastech regionu:

Hřensko a okolí | Jetřichovice a okolí | Růžová | Krásnolipsko | Tiské stěny | Děčín a okolí | Lužické hory

 

Tématická dovolená

Wellness ubytování | pobyty pro seniory | ubytování s bazénem | ubytování se psem | ubytování pro rodiny s dětmi

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30