/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-2-jpg/
/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-5-jpg/
/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-6-jpg/
/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-7-jpg/
/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-38-jpg/
/album/fotogalerie290/grosse-winterberg-4-jpg/

Poloha na mapě

Großer Winterberg - Saské Švýcarsko

Großer Winterberg, česky Velká zimní hora, je svou výškou 556 m n. m. druhým nejvyšším vrcholem Saského Švýcarska. Jeho rozhledna nabízí pěkné panoramatické výhledy, zejména na skalnatou krajinu Saského a Českého Švýcarska.

     

Malé ohlédnutí do historie

Großer Winterberg patříval Wildensteinům, kteří jej v roce 1492 prodali pánům z Vantenberka. V jižní části stávalo lesní hospodářství, ke kterému v roce 1819 přibyl penzion. O dva roky později podlehl ničivému požáru. Tak praví historické prameny. Téměř dvacet let Winterberg čekal na nový objekt. Stalo se tak v letech 1840 – 1846, kdy tu byl vybudován hotel ve švýcarském duchu, navíc s rozhlednou. V letech 1968 – 69 jej zabrala Sovětská armáda, později byl využíván jako ubytovna celní správy a plnil i úlohu rekreačního střediska.

 

Großer Winterberg v současnosti

Hotel je dnes chráněnou památkou a jeho interiér ukrývá ubytovací zařízení a oblíbenou restauraci s nabídkou jídel vyrobených zejména z regionálních potravin. Často se tu můžete setkat s česky hovořící obsluhou. Rozhledna hotelu vám dopřeje pěkný výhled především na Saské Švýcarsko a na české straně na Šluknovský výběžek. Spatřit můžete i zvlněnou krajinu Krušných hor, České středohoří a za jasného počasí dohlédnete až k Drážďanům.

 

Tajemství ledového domku

V blízkosti restaurace stojí kamenné stavení, pojmenované Eishaus – Ledový domek. Je v něm umístěno Informační bod NP Saské Švýcarsko, dříve však sloužíval pro skladování zásob hostince. Díky zajímavému technickému řešení, spočívajícímu ve vyplnění prostoru mezi jeho dvěma stěnami pilinami a ledem, velmi dobře plnil roli současných velkých chladniček. Kromě potřebných informací se zde můžete dozvědět řadu zajímavostí týkajících se flóry, fauny či geologie národního parku.

Kudy na Großer Winterberg?

Strategickým výchozím místem je město Schmilka, odkud vede k vrcholu hned několik různých tras. Pokud vám nevadí trocha fyzické námahy, vydejte se po zelené značce od parkoviště u řeky Labe kolem vodního mlýna po stezce „Bergsteig“ rovnou k vrcholu. Trasa je nejkratší, ale počítejte s tím, že je dost strmá. Pro návrat lze zvolit zeleně značenou cestu Wurzelweg, která je delší než přístupová, ale provede vás krásnými pískovcovými pasážemi.

 

Občerstvení

Restaurace na vrcholu Großer Winterbergu nebo ve Schmilce.

 

Vstupné

Rozhledna 0,50 €

 

Provozní doba restaurace a rozhledny Große Winterberg

Duben – červen a září a říjen: pondělí – pátek 11.00 – 17.00 hod
  sobota, neděle do 18.00 hod.
Červenec – srpen: denně 11.00 – 18.00 hod.
Listopad – březen: o víkendu 11.00 – 16.00 hod.
Zavírací hodina je orientační a může být posunuta dle zájmu turistů.

 

TIP NA VÝLET

Plánovaný výlet na Großer Winterberg můžete spojit s plavbou na pramicích Hřenskými soutěskami. Pro tento výlet je ideálním dopravním prostředkem vlak, kterým pojedete z Děčína do stanice Schona. Odtud se přepravíte přívozem do Hřenska a půjdete směrem k penzionu Klepáč, odkud vás směrovky dovedou k nástupnímu místu pramic. Poté se vrátíte do Hřenska, odkud budete pokračovat do Schmilky. Cesta Hřensko – Schmilka je dlouhá asi 2 km. Od parkoviště ve Schmilce vám pak cesta nahoru k rozhledně zabere asi 60 minut. Zpátky do Děčína se můžete vydat z vlakové zastávky Schmilka – Hirschmühle, nebo využít některý z autobusových spojů.

zdroj:mapy.cz