Pašerácký vrch Luž - Lužické hory

Hora Luž je nejvyšší hora Lužických hor v nadmořské výšce 793 metrů s vynikajícím kruhovým rozhledem. Je situována na východním okraji Jedlovského hřbetu ve vzdálenosti 1, 5 km od obce Horní Světlá.

     

Polední hora

Právě díky tomuto vrchu mají Lužické hory a kraj Lužice své jméno. Je to protáhlý znělcový vrchol s podkladem z kvádrových pískovců, které na jižním svahu dostupují až do výše 710 metrů nad mořem. Na severozápadě je skalnatý předvrchol zvaný Hickelstein nebo-li česky Hrbec. V dobách dávno minulých se vyskytuje na mapách jako Špičák, Spitzberg či Polední hora (rok1538), v německé vsi Waltersdorf stojí slunce nad vrcholem hory vskutku v pravé poledne.

 

Oblíbené místo pašeráků a pytláků

Český název byl poprvé použit v česky psaném Kafkově průvodci z roku 1909. Horským hřebenem přes Luž vedla již od pradávna zemská hranice mezi Čechami a Lužicí. O tom dosud svědčí i němí svědkové minulosti – hraniční kameny v okolí hory s letopočty 1521 (na východním svahu po Luží), 1657 (na skalce Trojhran) a 1694 (ve směru na Krkavčí kameny). V roce 1823 stála na vrcholku hory dřevěná hospoda, kterou vlastnil Karel Bedřich Matthes z Waltersdorfu a přistavoval postupně další objekty – kapli, druhý hostinec, hospodářské budovy. Nejdříve byla hospoda vyhlášeným cílem pašeráků a pytláků, takže hora byla celkem nebezpečným místem. Ale po roce 1848 přišel obrat a hostinec začal sloužil rozmáhající se turistice. Pozdější výstavná turistická horská chata z roku 1879 stála na území dvou států, měla dokonce dvě popisná čísla, dvě poštovní schránky a hostinec přijímal rakouské i německé peníze. I za první republiky byla chata oblíbeným výletnickým cílem. Poslední majitel chaty pocházel z Varnsdorfu a i přes pohnutou dobu provozoval restauraci až do druhé světové války. Poté turistický ruch stagnoval a obě strany hranice oddělily ostnaté dráty. Se slavnou érou hostince skoncoval oheň dne 1. 1. 1946. Okolnosti požáru nejsou zcela jasné. Roční návštěvnost chaty se pohybovala okolo 10 tisíc návštěvníků. Chata se může pochlubit slavnými návštěvníky. Vrchol zdolal rakouský císař Ferdinand Dobrotivý, saský král Bedřich August nebo spisovatel J K Tyl. V době morové epidemie tudy prchal císař Matyáš II.

 

Oblíbená destinace

I dnes je Luž vyhledávaným výletním cílem a jednou z největších atraktivit Lužických hor. Pokořte malebný vrchol Lužických hor i Vy. Odměnou za výstup Vám bude krásný rozhled. Na východním úpatí hory v osadě Myslivny najdete občerstvení a ubytování v chatě Luž a také lyžařský areál. Na německé straně hory je pak skokanský můstek a slalomová trať u obce Waltersdorf.

 

Přístupnost:

Na Luž se z české strany dostanete z obce Horní Světlá. Za stále stoupání dojdete až na vrchol hory Luž po červené značce.