/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-6-jpg1/
/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-9-jpg2/
/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-10-jpg1/
/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-22-jpg1/
/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-11-jpg1/
/album/fotogalerie280/vylet-za-ropiky-14-jpg1/

Poloha na mapě

Pevnostní opevnění v Srbské Kamenici - České Švýcarsko

Obec Srbská Kamenice se rozkládá v chráněné krajinné oblasti České Švýcarsko. Je známá linií lehkého opevnění, jehož objekty dodnes můžete vidět na celé řadě míst.

     

Pevnostní opevnění vyrůstalo v letech 1937 – 1938

Linie lehkého opevnění zde vznikla na obranu republiky před nacistickým Německem. V letech 1937 – 1938 bylo vybudováno množství železobetonových pevnůstek, lidově nazývaných řopíky. Toto jméno vzniklo podle zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.

 

Kam za řopíky?

Nejzajímavější objekty se nachází v úseku mezi Dolským mlýnem, Srbskou Kamenicí a Studencem. V úseku mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí chránila první pevnůstka přístup od Vysoké Lípy a blokovala přístup k osadě Kamenická Stráň. Další chránila přístup od Jetřichovic a rovněž bránila přístupu ke Kamenické Stráni. Další objekty se nachází cestou od Královského smrku k Srbské Kamenici a dojdete k nim po modré TZ.

Hustá linie pevnůstek uzavírala vstup z Jetřichovic do Srbské Kamenice, a od předchozích objektů vás k nim přivede úsek klesání do Srbské Kamenice. Nevelké údolí na soutoku řek Kamenice a Chřibská Kamenice zde přehrazují bunkry po obou stranách cesty. Nalevo od Srbské Kamenice je jich 8, napravo o dvě více. Půjdete-li ze Srbské Kamenice po modré značce směrem na Českou Kamenici, můžete vidět několik bunkrů druhého sledu.

V tomto úseku se nachází celkem 27 objektů lehkého opevnění. V úseku Srbská Kamenice – Studenec se nachází nepřetržitá linie bunkrů, jejichž úkolem bylo bránit přístupy od severu k České Kamenici. V této části, která vede severovýchodním směrem od vrchu Borovina ke kótě 334 m. nad Pavlino údolí, stojí na trase dlouhé 2 km celkem 10 pevnůstek. Dalších pět se nachází mezi Borkem a kótou 334 m. Linie patnácti pevnůstek pak kopíruje hřeben nad Chřibskou Kamenicí a potokem Studený. Další dva bunkry jsou u silnice mezi Lipnicí a Studeným a poslední tři objekty opevnění hledejte asi půl kilometru od této silnice ve svahu mezi Studeným a vrchem Studentem. Sečteno, podtrženo, v tomto úseku je dokonce 35 objektů lehkého opevnění. 

 

Přístup k ochranné linii

Výchozím místem je autobusová zastávka U Ferdinanda v Srbské Kamenici, od které se vydáte po modré turistické značce. Více se také dočtete v článku o zajímavém výletu po pevnostním opevnění a do Ferdinandovy soutěsky.

 

Doporučení

Více o budování opevnění a vybavení bunkrů se můžete dozvědět v malém Muzeu opevnění severních Čech v Srbské Kamenici. K vidění tu jsou rovněž ukázky výzbroje Čsl. armády. K muzeu vás přivede směrová tabule umístěná u silnice. 

Občerstvení

V Srbské Kamenici ve stylové restauraci „Ve starém krámě“ se dvěma venkovními terasami a v restauraci penzionu Pod kaštany.

Vstupné

Volné

Provozní doba

Otevřeno celoročně.

Parkování

Bezplatné parkování v obci Srbská Kamenice, pod kostelem a u restaurace Ve starém krámě.

Kontakt

Informační centrum Srbská Kamenice, tel. +420 773 781 598, e-mail: info@srbskakamenice.cz

 

TIP NA VÝLET

Po návratu do Srbské Kamenice se můžete vydat na mohutný čedičový Růžovský vrch (619 m). Přivede vás k němu z obce žlutá turistická značka, po které půjdete k odbočce, která vás po cca 500 m dovede na vrchol. Prostřednictvím informačních tabulí se dozvíte řadu zajímavých informací o místě, kde majitel panství, kníže Edmund Clary-Aldringen, nechal vybudovat první vyhlídkovou věž, ke které zanedlouho přibyla i restaurace. Ačkoliv v dnešní době tu již žádná věž ani rozhledna není, stále se jedná o turisticky oblíbené místo. Můžete si zde připomenout skupinu výsadkářů, kteří zde na konci března roku 1945 seskočili a navázali spojení s hnutím odporu v České Kamenici.

zdroj: mapy.cz