Muzeum Kamenický Šenov, Lužické hory

Muzeum Kamenický Šenov bylo založeno v roce 1923 se zaměřením na dějiny sklářství. Muzeum vystavuje unikátní sbírky rytého a broušeného skla ze 17. – 20. století.

Muzeum Kamenický

     

Historie muzea

 První zmínka o kamenickošenovských sklářích je ze 17. století, kdy se místní starousedlíci začali zabývat zušlechťováním skla. Sklo přiváželi koňskými potahy z Chřibské hutě, která byla založena již v roce 1414. Sklu se dařilo a obyvatelé Kamenického Šenova stále více bohatli. Čile se rozvíjel zahraniční obchod se sklem. První obchodní cesta do zahraničí  byla podniknuta v roce 1623 Ondřejem Knechtelem. Jedním z nejvýznamnějších obchodníků se sklem byl Jiří František Kreybich, který v letech 1685 – 1721 podnikl na třicet obchodních cest po celé Evropě. V roce 1804 bylo v Kamenickém Šenově 40 obchodníků se sklem. Bohatí obchodníci si v městečku vystavěli honosné patricijské domy, k nim patří i budova dnešního muzea. V 19. století přišel konkurenční boj s evropskými sklárnami, především s anglickými, francouzskými a belgickými. Navíc v důsledku napoleonských válek obchod se sklem výrazně stagnoval, i přesto byla v19. století v městečku postavena první sklářská huť a postupně nastal rozmach výroby lustrů.

 

Kamenický Šenov má prvenství v založení odborné školy pro skláře již v roce 1856. Ne konci 19. století přispěla k rozmachu sklářství výstavba železnice. Po roce 1919 patřili k významným sklářům bratři Jílkové. Byly zde čtyři hutě, které dodávaly surovinu pro místní zpracovatele. Kamenický Šenov má také velkou tradici ve výrobě svítidel. První lustry byly vyráběné podomácku v 17. století. Postupně zaznamenala výroba lustrů velký rozvoj. Výrobě se věnovala zejména rodina Palmů. Na počátku 20. století postavil Eliáš Palme velkou moderní secesní továrnu na výrobu lustrů  a proslavil tak Kamenický Šenov po celém světě. Po roce 1945 převzal výrobu lustrů národní podnik Preciosa.

 

Dnes prožívá Kamenický Šenov obnovu drobného podnikání a ve městě funguje na 40 sklářských dílen. Sbírkové fondy muzea dokumentují řemeslo a sklářské umění v kraji od minulosti až po současnost. Expozice je tvořena dochovanými částmi kolekcí muzejních předmětů, školských prací, vzorových výrobků firem a dlouhodobě deponovanými sbírkami Václava Jirka a firmy Lobmeyr. Muzeum nabízí návštěvníkům stálé i krátkodobé výstavy z dějin sklářství. Stálá výstava zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. do 20. století i současnou sklářskou tvorbu. Při návštěvě muzea získáte ucelenou představu o vývoji skla a sklářského obchodu. Vystavované jsou také práce mistrů svého řemesla. Ke stálé expozici patří také kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstevných svítidel

 

Přístupnost

Před muzeem je parkoviště pro osobní vozy. Do Kamenického Šenova se dostanete také vlakem a autobusem.

 

Vstupné

dospělí 50 Kč, děti, studenti a senioři 25 Kč, rodinné vstupné 2 dospělí  a dvě děti 100 Kč.

 

Provozní doba

duben až září od úterý do neděle, 10:00 – 17:00, 

říjen od úterý do neděle, 10:00 – 16:00

v listopadu středa a sobota  10:00 - 16:00, Mimo otevírací dobu po předchozí telefonické domluvě.

 

Kontakt

Sklářské muzeum Kamenický Šenov
Osvobození 69
471 14 Kamenický Šenov
Tel.: 487 767 206487 767 206
Email: muzeumskla@volny.cz

 

Tip na výlet

Výlet na vrch Stráž za vyhlídkami do okolí Kamenického Šenova vám může ještě více zpříjemnit návštěvu Českého Švýcarsko. Od muzea se vydejte směrem na obec Vesnička. Z Kamenického Šenova vás vyprovodí zelená stezka až do ulice Smetanova. Vydejte se doprava a jděte po ní až ke křižovatce s ulicí Pískovna II. Ta vás doveve až na vrch Stráž.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Cesta tam a zpět k muzeu měří 5.5 kilometru a vede z velké části po asfaltové cestě.