To NEJzajímavější z Českého Švýcarska - tipy co navštívit

České Švýcarsko je pohádkovou zemí s mystickou krásou přírodních scenérií Labských pískovců. Vydejte se do nevšedního světa divoké nespoutané krajiny a poznejte to nejzajímavější, co vám nabízí. Projděte hluboké rokle, skloňte se před skalními věžemi, užijte si nádherné vyhlídky, nebo se vraťte v čase a nahlédněte do historie. Málokde najdete tolik zajímavostí pohromadě, jako v Českém Švýcarsku. Představíme vám deset nejatraktivnějších míst této oblasti, které stojí za návštěvu. Avšak to určitě není vše....

     

Symbol Národního parku a největší přírodní skalní most v Evropě - Pravčická brána

Orlí hnízdoMonumentální skalní útvar Pravčická brána je symbolem Českého Švýcarska.  Právem je označován za perlu této výjimečné oblasti. Díky svým rozměrům – výškou otvoru 16 m, rozpětím oblouku u dna 26,5 m a šířkou mostu 8 m, je největším přírodním skalním mostem Evropy. Výstup na samotný skalní oblouk z důvodu jeho ochrany možný není, ale působivé pohledy do blízkého i vzdáleného okolí vám nabídne vyhlídka pod skalním gigantem.

Řada dalších pěkných vyhlídek se nachází v areálu v blízkosti Pravčické brány. Z některých z nich si můžete užít i pohled na samotnou skalní bránu. Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je výletní zámeček Orlí hnízdo z roku 1881. V jeho přízemí si můžete pochutnat ve stylové restauraci. V prvním patře je umístěna galerie fotografií Juliuse Puflera. K Pravčické bráně vedou dvě cesty. Kratší a strmější z Hřenska a delší, malebná, podél Křídelních stěn Gabrielinou stezkou z  Mezní Louky .

 

Za Pyšnou princeznou na Dolský mlýn dolsky mlyn u jetrichovic znamy z pohadek

Romantické místo s torzem zdí Dolského mlýna leží na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. Od rekreační obce Jetřichovice je vzdáleno jen asi 3 km. Dolský mlýn pochází z roku 1515 a roku 2007 byl vyhlášen kulturní památkou. Ve známost vešel zejména v souvislosti s filmem Pyšná princezna.


V pohádce natočené v roce 1952 ho můžete vidět ještě s náhonem. Asi 500 m od mlýna roste památný Královský smrk. Je starý více jak 180 let a tak pamatuje časy, kdy se v mlýně pracovalo a žilo. Dolský mlýn je volně přístupný a v každém ročním období má svůj neopakovatelný půvab nejen pro samotnou stavbu, ale také svojí polohou. Nedaleko odtud naleznete také bývalou Ferdinandovu soutěsku, kde se dříve také plavilo na lodičkách.

 

Dechberoucí Jetřichovické vyhlídky - až na vrcholky skal

Vyhlídky Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen korunují pískovcové masivy Jetřichovických skal. Leží ve výšce 428 – 484 m. Svá jména dostaly na počest členů rodu Kinských. Kinští se zasloužili nejen o zpřístupnění vyhlídek. Dominantní Mariinu vyhlídku korunuje pěkný dřevěný altán, který v roce 2006 nahradil požárem zničenou původní stavbu. Z vyhlídky se otevírá nádherný pohled do všech stran.

Vilemínina vyhlídka vám nabídne pohled na krásnou okolní přírodu s dominantou Růžovského vrchu, přezdívaného „Děčínská Fudžiama“. Rudolfův kámen je přístupný obtížněji. Dostanete se k němu skalní průrvou po tesaných schodech a železných žebřících. Odmění vás pěkným kruhovým výhledem.

 

Romantická plavba soutěskami ve Hřensku

Jednou z největších atrakcí Národního parku České Švýcarsko je Edmundova (dříve Tichá) a Divoká soutěska na řece Kamenici. Obě soutěsky jsou přístupné pouze na pramicích, ale již samostná cesta k soutěskám je opravdovým zážitkem. Edmundova soutěska je dlouhá 960 m, Divoká soutěska měří 450 m. Pramice plují obousměrně po proudu i proti němu.

Mezi soutěskami je nutnost pěšího přesunu na Mezním můstku, který vám zpestří stánek s občerstvením. Romantické plavby nitrem hlubokých skal doprovází vyprávění převozníka. Seznámí vás s historií soutěsek i s jednotlivými skalními útvary. Ty mnohdy připomínají zvířata i lidské bytosti. Plavby na pramicích probíhají od Velikonoc do konce října.

 

 

Pohled na Tisou z Tiských stěn

Tiské stěny - pohádková skalní bludiště

Skalní město Tiské stěny se tyčí na Děčínsku poblíž obce Tisá. Jejich kouzlo spočívá v množství bizarních pískovcových útvarů a panenské přírody. Dobře je poznáte prostřednictvím značených okruhů – Malé stěny a Velké stěny. Stěnami vede naučná stezka s informativními zastávkami a do oblasti Velkých stěn míří červená turistická značka.

V Tiských stěnách vás čeká více jak sedm desítek pískovcových útvarů. Uvidíte například Janusovu hlavu, Zpovědnici, Kazatelnu, Zvon či třeba Tančícího medvěda. Řada skalních plošin je místem jedinečných výhledů. Nabídnou vám pohled na okolní věže, Tisou, Rájecké skály, panoramata Severních stěn a mnoho dalších míst. Tiské stěny se těší přízni turistů i horolezců.

Nejkrásnější místa zachycená na videu


Nejžádánější ubytování v Českém Švýcarsku

Penzion Dřevák

Doubické ch alupy

Penzion Na Bělidle

Wellness hotel Zlatá Lípa

wellness hotel zlatá lípa u děčína
Cena od: 450 Kč Cena od: 315 Kč Cena od: 460 Kč Cena od: 950 Kč

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

Romantické sruby Na Tokáni a tajuplný skalní hrad Falkenštejn

Na Tokáni lovecké srubyRomantické místo Na Tokáni, se srubovými stavbami v alpském stylu, dělí jen 3 km chůze od pozůstatků skalního hrádku Falkenštejn. Sruby nechal vybudovat hrabě Kinský. Původně sloužily hostům při lovu tetřevů, dnes je z nich penzion, stylová lovecká chata a restaurace. Jsou oblíbenou křižovatkou turistických cest a vítanou zastávkou při pěších a cyklistických výletech. Ve skále nad sruby můžete vidět vytesanou nádrž na vodu. Údajně sloužila jako koupací bazének kněžně Vilemíně Kinské.

Hrad Falkenštejn byl vybudován v masivu Havraního kamene a tvořil součást Kamenického panství. Do dnešních dnů se dochovaly kamenné zbytky rozlehlé komnaty, kaple s kamenným oltářem a pozůstatky hradní studny. Falkenštejn je oficiálně nepřístupný, ale jeho romantická poloha je pro návštěvníky této oblasti velkým lákadlem.

 

Nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě - Labský kaňon a vyhlídka Belveder

Vyhlídka Belveder nad Labským kaňonemNejstarší upravenou vyhlídkou Českého Švýcarska je Belvedér.  Z okrajů strmé skály a výšky 130 m otevírá krásný pohled na  Labský kaňon , stolové hory Zirkelstein, Kaiserkrone, hřbet Schrammstein a vrch Große Winterberg. Vyhlídková terasa původně sloužila k zábavě šlechty a hostů Bynoveckého panství, pro které tu byly pořádány koncerty a divadelní představení.

Poté, co zámek v Bynovci v roce 1791 vyhořel, zájem panstva o Belvedér opadl a později se stal vyhledávaným turistickým místem. Součástí ojedinělé stupňovité terasy s erbovním znakem rodu Clary-Aldringenů je sala terrena v podobě grotty (umělé jeskyně). V těsné blízkosti vyhlídky Belvedér stojí stejnojmenný hotel s restaurací a zahradní terasou. Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

 

 

Kyjovské údolí

Romantické  Kyjovské údolí  se rozprostírá mezi obcí Kyjov a zaniklou osadou Zadní Doubice. Údolí tvoří říčka Křinice a zakončuje jej svým soutokem s Bílým a Brtnickým potokem. V dávných dobách tudy vedla tak zvaná Hradní cesta, která spojovala hrady Brtnický, Vlčí a Kyjovský a zřejmě mířila až k německému hradu Hohnstein. Při cestě údolím se nabízí výhled na skalní stěny a věže, bizarní pískovcové útvary i romantická přírodní zákoutí. Prochází tudy zpevněná cesta s množstvím odboček v podobě přírodních pěšin. V údolí se vyskytují četné skalní převisy a jeskyně. Dřevěný most přes říčku Křinici vás dovede do svahu k Jeskyně víl, která je známá bohatou ledovou výzdobou tvořící se tu na sklonku zimy. Na západ od Kyjova stojí zřícenina Kyjovského hradu, který je přístupný za pomoci schůdků tesaných do skal. Kyjovským údolím můžete projít nejen podél toku říčky, ale také vystoupat do horních pater skalních věží. Částí údolí vede Köglerova naučná stezka. Na konci Kyjovské údolí stojí památník věnovaný zajatcům pochodu smrti z 28. března 1945.

 

Magická rozhledna a hora Děčínský Sněžníkrozhledna sneznik u tise

Nejvyšší stolovou horou České republiky je Děčínský  Sněžník (723 m n. m.) nedaleko Děčína.  Rozhledna na jeho vrcholu připomíná hradní věž, je 33 m vysoká a vyhlídkový ochoz je umístěn ve výši 31 m.

Nabídne vám kruhový výhled - vidět můžete oblast Labských pískovců, Tiské stěny, Českosaské Švýcarsko, České Středohoří, Krušné hory a vrcholky Lužických hor. Za dobré viditelnosti lze zahlédnout i Jizerské hory a Ještěd.

K rozhledně přiléhá nová restaurace „Pod rozhlednou“, která je napodobeninou původního objektu z roku 1865.

 

Zámek Děčín

Děčínský zámek se tyčí na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice. Je dominantou města a jednou z nejnavštěvovanějších památek Ústeckého kraje. Provedou vás jím tři okruhy, které lze libovolně spojit, a tematické trasy. Poznáte jej v době jeho největší slávy, projdete reprezentační i soukromé prostory majitelů zámku, obrazárnu, kapli sv. Jiří, Věžový kabinet či monumentální barokní konírnu se sloupořadím, křížovou klenbou a žlaby z červeného mramoru.

Příjemný zážitek vám nabídne procházka nádhernou Růžovou zahradou. Zdejší růže byly vyhlášenými v celé habsburské monarchii. Zahradu zdobí navíc sala terrena s nástěnnými malbami výjevů z řecké mytologie, a vyhlídkový gloriet se souborem soch mytologických božstev. Pěkným místem zámeckého areálu jsou také zahrady na jižní straně, zpřístupněné v roce 2013. K zámku vás přivede 292 metrů dlouhá přístupová cesta Dlouhá jízda.

 

Čestná zmínka a pár slov na závěr

Pokud jste příznivci vojenské historie, můžete si dopřát lahůdku v podobě Podzemní továrny Rabštejn. Labyrint rabštejnské továrny z 2. sv. války se rozkládá v podzemí u  obce Jánská  nedaleko České Kamenice.

 

České Švýcarsko vás nadchne romantickou přírodou, zbytky středověkých sídel mnohdy proměněných na loupeživá hnízda, množstvím jedinečných vyhlídek a vyhlášenou pohostinností. Tu svým návštěvníkům již dlouhé roky nabízí a získává si tak jejich stálou přízeň a mnohdy i srdce.

Nejžádánější ubytování v Českém Švýcarsku

Hotel Belveder

Penzion U Fořta

Penzion Pod Kaštany

Apartmány Vysoká Lípa

  Hotel Belveder   Penzion U Fořta Penzion Pod Kaštany Green Valley park
Cena od: 432 Kč Cena od: 495 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 200 Kč

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

České Švýcarsko na mapě

Prohlédněte si také TOP 10 nejatraktivnějších míst Saského Švýcarska

TOP 10 Saského Švýcarska

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30