/album/a23/a351-jpg/
/album/a23/a344-jpg/
/album/a23/a288-jpg/
/album/a23/a320-jpg/
/album/a23/a20121031-kategorie-sperky-jpg/
/album/a23/a208-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

ZOO Ústí nad Labem

Kouzlo autorské keramiky pálené v peci na dřevo

Zrod téměř každého výrobku paní Aleny Šumové začíná na hrnčířském kruhu. Pod jejíma rukama hlína ožívá a postupně se proměňuje v konkrétní předměty. Poté, co jim vtiskne konečnou podobu, nechá je vyschnout a naglazuje, přichází na řadu pálení v peci. Výsledkem jsou různé originální keramické nádoby, mísy, vázy, zvonky, ale také velice nápadité šperky.

     

Hlavní inspirací je sama příroda

Paní Šumová se nechává při své tvorbě inspirovat přírodou a dávnověkem. Lákají ji netradiční technologie, své výrobky pálí v klasické peci na dřevo a mnohdy je zdobí kované doplňky. Jak sama říká, jejími průvodci a pomocníky jsou hlína, voda, oheň a náhoda. Všechny předměty, které vytváří, nesou punc originality, a jejího nezaměnitelného rukopisu. Spolehlivě je poznáte podle otisku malého koníka.

 

Učarována prací s hlínou

Paní Šumová žije napůl v Ústí nad Labem a napůl v Levíně, kde má také dílnu a kam se snaží s pomocí svých kamarádek navrátit keramickou tradici městyse sahající historicky daleko do středověku. S keramikou se seznámila již v dětském věku v Lidové škole umění a práce s hlínou jí doslova učarovala. Ačkoliv si přála, aby se keramika stala i jejím povoláním, na první pokus se to nepodařilo. K tvorbě se tak vrátila až v době, kdy odrostly její děti a svůj koníček postupně proměňuje ve splnění svého snu – aby byl i tím, co ji živí. Zájem o její výrobky stoupá a není divu. Originalita se dnes cení.

 

Od nádobí až po šperky

V nabídce keramických výrobků se objevují dózy, džbány, vázy, hrnečky, konvičky, mísy a misky, talíře, tácy, ale i zvonky, svícny i zajímavé plastiky a skulptury. Mezi jejími šperky jsou brože, náhrdelníky, náramky i náušnice. Motivy se různí a nechybí ani koník – podobný tomu, jehož otisk je jakýmsi autorčiným podpisem. Koníčkovo keramické glazované tělo zdobí cínové křídlo a je zavěšen na povoskované šňůrce s prodlužovacím řetízkem.

 

Vybrat si můžete na internetu

Cesta pálené keramiky a šperků paní Šumové k novým majitelům se různí. Její výrobky si můžete prohlédnout a objednat na stránkách www.keramikasumo.cz. Zakoupit je můžete rovněž prostřednictvím obchůdku www.fler.cz, kde se navíc dozvíte o autorce mimo jiné to, že jí byl dán nejen cit pro práci s hlínou, ale i smysl pro humor.

 

Tip na výlet

Pokud navštívíte město  Ústí nad Labem , jedna z věcí, kterou byste si zde neměli nechat ujít je rozhodně místní zoologická zahrada Zoo Ústí nad Labem. nacházející se v městské čtvrti Krásné Březno. V sezóně zde můžete spatřik cvičení a krmení lachtanů či procházky slonů po zoo. Děti zaručeně ocení dětský svět s maketami zvířat a tobogány. Na jídlo se pak můžete zastavit v místní restauraci Koliba.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30