/album/a32/regionalni-produkt-022-jpg/
/album/a32/ben2-210-jpg/
/album/a32/pastovany-med-002-jpg/
/album/a32/zasobni-plast-jpg/
/album/a32/med-jpg/
/album/a32/a30-4-2011-014-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Vlčí h ora

 

Kyjovský hrá dek

Brtnický med - Včelí farma Brtníky

Krajina Labských pískovců a jejich okolí je bohatá na místa, kde můžete slyšet bzukot včel sbírajících nektar pro svůj med. Není tak náhoda, že právě v této oblasti se nachází Včelí farma Brtníky. Farma pana Stanislava Kuby má pevná i kočovná stanoviště. To hlavní najdete v obci Brtníky, která je proslulá unikátními zimními ledopády.

     

Zlaté medaile pro Brtnický med

Farma včelaří se 130 včelstvy a její hlavní činností je získávání a prodej kvalitního medu. O tom, že se to panu Kubovi a jeho včelám daří vskutku dobře, svědčí zlatá medaile v soutěži Český med z let 2008 a 2010 a také přidělení značky Regionální produkt Českosaského Švýcarska v roce 2011.

 

Za vznikem medu je píle včel

Zrod medu začíná sběrem květového nektaru či medovice, které včely přináší do úlů v medových váčcích. Následuje proces, během kterého se sladké šťávy díky včelám postupně mění v lahůdku, jež nejen dobře chutná, ale je i zdraví velice prospěšná. Na kvalitu medu má vliv prostředí, ve kterém včely sbírají nektar či medovici a pro včelstva je proto vždy ideálním místem čistá svěží příroda, jako je tomu v případě Včelí farmy Brtníky.

 

Med květový, medovicový i pastovaný

V nabídce farmy je med květový, medovicový i pastovaný. Květový med světlejší i tmavší jantarové barvy vzniká sběrem a zahušťováním sladkých šťáv, pocházejících zejména z nektaru květů. Medovicový med se rodí z tzv. medovice, sladké lepkavé tekutiny, kterou včely sbírají na jehličí a listech stromů. Bývá tmavší a jeho tmavost způsobují barviva obsažená v míze lesních dřevin. Stále oblíbenější med pastovaný je v podstatě zkrystalizovaný med, jehož krystalky jsou natolik jemné, že má vzhled a vlastnosti krému, netuhne, nestéká z pečiva a je lahůdkou pro všechny mlsné jazýčky. Kromě medu je na farmě k dostání v omezeném množství i pyl a propolis. V průběhu června a července můžete zakoupit i oddělek mladé včelstvo, s rámkovou mírou 39 x 24 cm.

 

Pro med nejen do Brtníků

Běžné balení medu z Včelí farmy Brtníky je 1 kg. Můžete si zakoupit i výhodné pětikilové balení, které však není běžně skladem a je třeba jej předem objednat. Med přímo od včelaře je k dostání přímo na Včelí farmě Brtníky, nebo si jej můžete objednat prostřednictvím e-shopu https://vceli-produkty4.webnode.cz. S brtnickým medem se můžete ale také setkat na různých akcích. Ochutnat jej měli možnost například i návštěvníci tradičních Tolštejnských slavností. Další informace získáte na stránkách  https://vceli-farma-brtniky.webnode.cz/ .

 

Tip na výlet

Vyražte z Brtníků na nedalekou rozhlednu Vlčí hora ležící poblíž stejnojmenné obce Vlčí hora. Rozhledna je nejstarší na Šluknovsku a trasa z Brtníků k ní je dlouhá zhruba 2,5 kilometrů s převýšením přibližně 160 metrů. Samotný výstup není nikterak náročný a zvládnou jej i menší děti. Výlet je tedy vhodný pro rodiny s dětmi a pro ty, kteří se chtějí pokochat výhledem na jedno z nejkrásnějších míst Českého Švýcarska.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30