/album/a19/krabicky-1-jpg/
/album/a19/lzice-brezen-2014-7-jpg/
/album/a19/hrebeny-oliva-8-jpg/
/album/a19/img00009-jpg/
/album/a19/img00004-jpg/
/album/a19/img00005-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Městské muzeum Varnsdorf

Stromy a život - zázraky uměleckého zpracování dřeva

Přírodní materiály mají svou nezaměnitelnou hřejivou krásu. Zejména dřevo, tichý svědek života stromů, se pojí s lidskými životy od nepaměti. Když jej navíc uchopí citlivé ruce tvořivého člověka, vznikají překrásné předměty, které nejen lidem slouží, ale navíc pohled na ně je potěší. A nejen to. Stromy, jak známo, jsou plné léčivé energie, kterou výrobky ze dřeva nesou dál.

     

Nahlédnutí do soukromí stromů

Na severu Čech, v krásné krajině Českého Švýcarska, žije pan Karel Kříž, který se ve své malé dílničce věnuje uměleckému zpracování dřeva. Protože má vřelý vztah k přírodě a není příznivcem komerčního kácení stromů, využívá ke své tvorbě zejména dřevo ze soušek a spadlých větví. Každý jeho výrobek je originál, za jehož podobou se ukrývá jak inspirace životem, tak také ta, která je daná panu Křížovi shůry. Při výběru materiálu pro své výrobky nahlíží do „soukromí stromů“. Jak říká, stejně jako člověka ovlivňuje způsob života a prostředí ve kterém žije, tak se tyto faktory odráží i na růstu stromů a potažmo na vzhledu jejich dřeva.

 

Je libo dřevené příbory či hřebeny?

Nabídka výrobků je pestrá. Najdete v ní oblíbené hřebeny s rukojetí i bez ní, spony do vlasů, opracovaná krásná dřívka, která můžete využít jako přívěsek, dřevěné lžíce a příbory například z jasanového, třešňového či jilmového dřeva, kříže bukové, dubové, jasanové, javorové, třešňové i lipové, originální knížečky, aroma i květinové stojánky, ale také dřevěné stojany, které jsou vhodné především pro různé výrobky, na výstavy a prezentace. Všechny jsou ošetřeny přírodními oleji a vosky, takže jsou na dotyk velice příjemné. Pokud toužíte po vskutku originálním dárku, můžete pořídit například hřeben či dřevěný příbor s gravírovaným jménem toho, komu bude určený.

 

Se suvenýry se setkáte v galeriích i informačních centrech

Výrobky pana Kříže získaly certifikaci regionálních výrobků Českého Švýcarska „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt“. Prohlédnout si je můžete v galerii na webových stránkách www.stromyazivot.cz a zároveň si je zde i objednat.  Zakoupit je můžete také v  kamenných prodejnách v Praze, Blansku a Mostě, či v informačních centrech v Českém Švýcarsku. Ze svého výletu do této malebné krajiny si tak navíc kromě zážitků přivezete i hezký suvenýr.

 

Tip na výlet

Ve městě Varnsdorf na hranicích se sousedním Německem můžete navštívit například místní pivovar Kocour a jeho návštěvu spojit také s nedalekou vyhlídkou z rozhledny na Hrádku u Varnsdorfu. Trasa z pivovaru na Hrádek je dlouhá 1,3 km a překonáte na ní převýšení zhruba 82 metrů.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30