/album/a20/kapsar-rysa-hranicare-jpg/
/album/a20/kapsar-z-vlciho-hradku-jpg/
/album/a20/kulisci-jpg/
/album/a20/kulisek-od-bileho-potoka-a-vyr-od-dolskeho-mlyna-jpg/
/album/a20/vlci-polstarek-jpg/
/album/a20/vyr-od-dolskeho-mlyna-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Továrna Rabštejn

Textilní dekorace z Českého Švýcarska

Pokud se při svých toulkách Českým Švýcarskem zastavíte v informačním centru v Srbské Kamenici či Krásné Lípě, určitě si povšimnete mezi nabízenými suvenýry látkových soviček, vlků, rysů a dalších zvířátek, ale i zajímavých polštářků a nápaditých kapsářů. Tyto výrobky vznikají pod rukama paní Lucie Říhové a řadí se do rodiny certifikovaných Regionálních produktů Českosaského Švýcarska.

     

Vše odstartovala záliba v šití

Paní Říhová zúročila při tvorbě textilních dekorací svou zálibu v ručních pracích. Tvoření s látkami ji bavilo již od dětství a babiččin šicí stroj byl její velký kamarád. Později, po příchodu dvou dětí se pustila do šití s ještě větší vervou, protože látkové postavičky se dětem moc líbily. Poté, co o.p.s. České Švýcarsko zveřejnilo, že přijímá žádosti o certifikaci výrobků a služeb, zaměřila se na tvorbu výrobků, které by region charakterizovaly. Její vlci, rysové, výři a další zvířátka, která mají domov ve zdejší krajině, stejně jako kulíšci v podobě polštářků a nápadité kapsáře v certifikaci uspěli a dnes těší nejen děti paní Říhové, ale také širokou veřejnost.

 

Krásné a víceúčelové

Pro výrobky je charakteristické, že jsou víceúčelové. Reprezentují kraj, návštěvníci si je odvážejí domů jako suvenýry a zároveň svou formou, která jim dává podobu zvířátek, také informují o fauně Českého Švýcarska. A například takové kapsáře se doma báječně hodí pro skladování různých drobností. Po textilních zvířátkách často sahají děti, které sem jezdí na školní výlety a mají radost, že kromě informací a nanuků našly něco zvláštního. Dospělí kupují hlavně polštářky a kapsáře.

 

Stroj ruční práci nenahradí

Ačkoliv některé části vznikají na šicím stroji, podíl ruční práce na každém výrobku je nemalý a dodává mu punc jedinečnosti. Všechny výrobky jsou zhotoveny z příjemných materiálů jako je flís, různé umělé kožešinky a překvapivě, a zároveň především – „spací“ ponožky. Tato na první pohled obyčejná a běžná součást našeho ošacení se skvěle hodí k výrobě nejrůznějších zvířátek. Jejich vnitřek tvoří duté vlákno, které se používá na výplň polštářů a tak je lze snadno udržovat a prát doma v pračce.

 

Dekorace prozatím jen v Infocentrech, ale není všem dnům konec

Veškeré výrobky jsou k dostání zatím jen ve výše jmenovaných Informačních centrech v Srbské Kamenici a Krásné Lípě. Do budoucna se můžeme těšit, že se s textilními dekoracemi paní Říhové budeme setkávat častěji, například ve vybraných kamenných obchodech či na internetu.

 

Tip na výlet


Pokud se budete pohybovat v okolí Srbské kamenice, za návštěvu rozhodně stojí podzemní továrna s areálem koncentračního tábora vybudovány v průběhu 2. světové války. Nacistickou podzemní továrnu Rabštejn naleznete ve zhruba 3,5 km vzdálené obci Janská.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30