/album/a35/sk01-jpg/
/album/a35/kocka-jpg/
/album/a35/st01-jpg/
/album/a35/t01-jpg/
/album/a35/komoda01-jpg/
/album/a35/polevsko01-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Pavlínino údolí

 

Rozhledna Studen ec

Výrobky z ručně opracovávaného dřeva

Obec Kunratice leží v děčínském okrese, nedaleko České Kamenice. Dochované roubené domy svědčí o úctě místních obyvatel k tradici a vztahu k přírodním materiálům. Jedním z těch, kteří si i v současné době dokážou s nimi dobře poradit, je pan Vítězslav Filipec, který se věnuje ručnímu opracování dřeva.

     

Od nábytku přes figurální plastiku k sakrálnímu mobiliáři

Pan Filipec se věnuje ruční výrobě lidového nábytku, řezbářským a tesařským pracím, výrobě a opravám sakrálního mobiliáře i žádaným renovacím. Díky jeho řezbářské zručnosti vznikají betlémy, drobná figurální plastika, ale rovněž i nábytkové doplňky a náhrady za nevratně poškozené vyřezávané části. Renovace je jedním z prubířů truhlářského řemesla. Na pana Filipce se obrací majitelé dřevěného nábytku a bytových doplňků se žádostí o opravy nefunkčních kusů, doplnění jejich chybějících či fatálně poškozených částí, ale také kvůli  obnovení dřevěných povrchů a kusů s poškozenými vyřezávanými detaily. Um pana Filipce prověřily i práce na sakrálním mobiliáři a výsledky můžete vidět například v kostele sv. Antonína Paduánského v Kytlici, kde stojí jím vyrobený dubový ambon, čili řečnický pult, nebo v kostele v Rumburku, ve kterém na věřící čeká jím zhotovený ambon, obětní stůl a zrenovované řady kostelních lavic.

 

Řemeslo, které vrací zašlou krásu roubeným stavením

Kdo lépe, než člověk, který dobře zná práci s dřevem, dokáže s citem zrekonstruovat roubené chalupy, jejichž téměř až pohádkový vzhled člověka pohladí po duši. Pan Filipec v rámci rekonstrukčních prací navrací těmto stavbám původní vzhled, ať za jejich poškozením stojí neúprosný čas, dřevokazné houby nebo nenechavý hmyz. Na ukázky jeho prací se můžete podívat na webu https://www.filips.maweb.eu/.

 

Tip na výlet

Návštěvu Kunratic můžete spojit s výletem do jedné z nejhezčích oblastí Českého Švýcarska, Pavlínina údolí. Místo jako stvořené k procházkám údolím řeky Chřibské Kamenice leží od Kunratic vzdálené přibližně 4 kilometry a cestou procházíte obcí Lipnice, ležící v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Do Pavlinina údolí můžete nenáročnou trasou dojít pěšky nebo dojet na kole.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30