Tradiční zimní výprava za Brtnickými ledopády

Brtnické ledopády v Českém Švýcarsku lákají magickou krásou svých ledových kaskád. Příznivci zimní turistiky se za nimi mohou vydat v rámci tradiční organizované akce Brtnické ledopády, která se konává každoročně na přelomu ledna a února. Na výběr je několik tras různé délky. Mnohé z nich místy vedou skalním terénem a v zimním období jsou značně náročné.

     

Za ledopády se můžete vydat z Čech i z území Německa. Nejprve je třeba se rozhodnout pro délku trasy, která bude vyhovovat vaší fyzické kondici. Kratší pochod je možné absolvovat během jednoho dne. Na účastníky delších tras, kteří tak stráví v Českém Švýcarsku celý a třeba i prodloužený víkend, čeká několik zdejších ubytovacích zařízení. Akce nabízí pochody v řádu desítek kilometrů a jde se ve dne i v noci. Nejdelší variantou je ledopádová stovka, která vyžaduje fyzickou zdatnost a je určena skutečný nadšencům. Trasu v délce cca 15 km mohou absolvovat i děti a senioři, ačkoliv i tady je zapotřebí opatrnosti. Terén je kluzký a proto často zrádný. Nezbytností je odpovídající vybavení: vhodné oblečení a nesmekavá obuv nebo boty s hroty, čelovka s náhradními bateriemi, reflexní prvky, turistická mapa a turistická GPS s nahranou trasou. Je dobré vzít s sebou lékárničku a samozřejmě nezaškodí termoska s teplým nápojem. Protože se můžete pohybovat i po území Německa, nezapomeňte na doklad totožnosti. A samozřejmě také peníze – české koruny a případně eura.

 

Dva extrémní pochody pro milovníky sportovních výzev

Ledopádová stovka se startem v Mikulášovicích měří asi 110 km a je vysoce náročná. Ze 70 procent vede po území NP České Švýcarsko, mnohde skalním terénem, jehož schůdnost v zimním období vyžaduje soustředění a velkou opatrnost. Ledopádová padesátka je dlouhá cca 58 km a i ona vám představí nejen ledopády, ale cestou také řadu krásných míst.

 

Hlavní turistické trasy

Délka turistických tras se pohybuje od cca 12 do asi 38 km. Některé z nich vedou zčásti po území Německa, jedna dokonce prochází Německem prakticky celá. Kromě ledopádů vám jednotlivé trasy nabídnou i některá známá oblíbená turistická místa, výstup na rozhledny nebo prohlídku starých hradů.

/album/a14/p1000167-jpg/
/album/a14/p1000224a-jpg/
/album/a14/a10862462-933981536611909-3257457778475507257-o-jpg/
/album/a14/ledopady2013-006-jpg/
/album/a14/p1000109-jpg/
/album/a14/a20150131-082003-jpg/
/album/a14/p1000170-jpg/

Pro rok 2016 pořadatelé připravili kromě královské stovky a padesátky následující trasy:

 

Večerní pochod z kopce do kopce – cca 12 km

Nejkratší trasa měří 12 km a její část vede i po území Německa.

 

Z Kyjova na ledopády a rozhlednu – cca 15 km

Prezentace trasy je ve Starých Křečanech, odkud jsou účastníci odvezeni do Kyjova na začátek trasy.

 

Nedělní pochod přes dvě rozhledny – cca 17 km

Začátek trasy Mikulášovice, cíl Vilémov. Část cesty vede po území Německa.

 

Kolem dvou hradů k saským ledopádům – cca 23 km

Celá tato trasa vede po území Německa. Prezentace je v Mikulášovicích, odkud se účastníci dopraví autobusem a vlakem na místo startu ve Stolpenu. Cíl je v Porschdorfu.

 

Pašeráckou stezkou k ledopádům – cca 25 km

Start a cíl je ve Starých Křečanech. Tato trasa je náročná na koncentraci, neboť vede místy skalním terénem, který je zejména v zimě značně náročný.

 

České ledopády s rozhlednou a na Hrazený – cca 38 km.

Výchozím místem jsou Staré Křečany, cíl je v Mikulášovicích. Trasa prochází místy skalním terénem a patří k náročnějším.

Každoročně se na závěr akce koná tradiční Ledobál, který bývá příjemnou společenskou událostí. Podrobné informace k pochodu Brtnické ledopády najdete na www.dalkovepochody.cz/brtnicke_ledopady.htm

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Ron

Penzion Na Bělidle

Doubické chalupy

Apartmány Chřibská

  
Cena od: 460 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 315 Kč Cena od: 350 Kč

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30