/album/fotogalerie91/ch8-jpg/
/album/fotogalerie91/a2153-jpg/
/album/fotogalerie91/ch7-jpg/
/album/fotogalerie91/a2156-jpg/
/album/fotogalerie91/ch6-jpg/
/album/fotogalerie91/a2154-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Muzeum Tadeus Hanke

 

Mariina vyhlídka

 

Vilemínina stěna

Chřibská - České Švýcarsko, Lužické hory

Městečko Chřibská naleznete nedaleko Krasné Lípy na hranicích NP České Švýcarsko a Lužických hor. Chřibská je také typická pro velké množství hrázděných domů.

Chřibská

     

O městečku

Název Chřibská vznikl pravděpodobně od starého českého slova chrb – chřib – pahorek a slova chřibský – kopcovitý. Právě taková je krajina v okolí Chřibské. Názvu nedal vzniknout nikdo jiný, než obrozenecký historik Palacký. Městečko dělí potok Chřibská Kamenice, který protéká přímo náměstím. Na náměstí najdete zachovalou novogotickou radnici z roku 1866, faktorské domy, kašnu z 19. století a renesančně přestavěný kostel sv. Jiří.

Specifický kolorit rázovitého městečka dotváří lidová architektura a domy s podstávkou s romantickými štíty vykrývanými typickou břidlicí. K zajímavým technickým památkám patří mlýn na koření. Město leží na staré obchodní cestě z Lužice do Čech. V Horní Chřibské najdete proslulou sklárnu. Sklářství má totiž v kraji dlouhou a slavnou historii. Je to nejstarší sklárna v Čechách, která nepřetržitě pracuje již od roku 1414.

Z historie obce

V 19. století byste našli v Chřibské i lázně zvané Malý Semerink. Dařilo se také domácímu tkalcovství. V Krásném Poli se vyráběla káva. V blízkosti městečka je přehrada, která byla vystavena v letech 1912 – 1914. Koupání v ní však není možné, protože slouží jako zásobárna vody. Obce se dotkla i druhá světová válka. Během ní byl zde zřízen malý zajatecký tábor a koncem války procházel městem pochod smrti vězňů z koncentračního tábora ve Schwarzheide.

 

Hledáte ubytování?

Vyberte si z nabídky ubytování Krásná Lípa a dopřejte si několik příjemných dní v okolí Chřibské v Českém Švýcarsku.

 

Zajímavá místa v Chřibské

Městečko má své slavné rodáky, mezi nejvýznaměnější patří Tadeus Hanke, který byl lékařem, botanikem a cestovatelem a zemřel za nejasných okolností v dnešní Bolívii. V Chřibské můžete navštívit muzeum na jeho památku. V bývalém pískovcovém lomu je zřízeno lesní divadlo. Příjemná procházka městem vede do malebného zákoutí městského lesa s dvěma přírodními vodopády. Historii kraje Vám přiblíží městské muzeum zřízené v roce 2002. 

 

Podívejte se na informační video o obci Chřibská

 

Tip na výlet

Z Chřibské se můžete dále vydat po značených cyklistických a turistických trasách do Kyjova, České Kamenice a dalších částí Českého Švýcarska. Například k jetřichovickým vyhlídkám- Mariině skále a Vilemínině stěně.

zdroj: mapy.cz

Další informace o obci Chřibská: www.chribska.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30