/album/fotogalerie85/a2093-jpg/
/album/fotogalerie85/a2095-jpg/
/album/fotogalerie85/a2096-jpg/
/album/fotogalerie85/a2094-jpg/
/album/fotogalerie85/a2097-jpg/
/album/fotogalerie85/a2098-jpg/

Poloha na mapě

Hřensko - České Švýcarsko

Turistické centrum národního parku a výchozí bod za největšími atrakcemi Pravčickou bránou a jízdu na lodičkách soutěskami řeky Kamenice, nejen to na Váš čeká ve Hřensku. Obec je také ideálním výchozí bodem za výlety do Saského Švýcarska.

Hřensko

     

O Hřensku

Obec Hřensko je velmi známým turistickým místem a vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. A tak i výběr ubytování a turistických cílů  je velmi bohatý. Obec leží na soutoku řek Labe a Kamenice na hranici s Německem a se svojí nadmořskou výškou 115 m.n.m je nejnižším místem v České republice. I přes to, že se jedná o nejníže položenou obec, okolní klima pískovcových skal vytvořilo podmínky pro růst horských rostlin a sami se zde budete připadat jako na horách.

Samotný příjezd z Děčína  do Hřenska je velmi zajímavým zážitkem. Cesta vede hlubokým Labským kaňonem, kde se na obou stranách  tyčí vysoké pískovcové masívy skal, které lemují řeku Labe až do Saského Švýcarska. Samotný Labský kaňon je v současné době považován za velmi vzácné  místo v Evropě, hodné zápisu do světového dědictví UNESCO.

 

Z historie obce

První informace o Hřensku se vztahují na začátek 15. století, kdy zde byla pouze krčma sloužící pro místní voraře stahující dříví a plavce. V pozdějších letech, ke konci 15. století  bylo při ústí Kamenice skladiště dříví, mlýn a první obydlí pro samotné dělníky, kteří se zde postupně začali usazovat.  Postupem času se zde rovzíjel čilý obchod se dřevem, vyrostlo zde několik pil, ale také mlýnů a s tím související obchod s obilím. Čilý obchod zde probíhal až do 19. století,  kdy se zde pomalu začínal rozvíjet cestovní ruch.

Rozvoj cestovního ruchu byl osobně podporován majitelem panství knížetem Edmundem Clary-Aldringenem.  Byla zpřístupněna stezka vedoucí na Pravčickou bránu, zprovozněny Soutěsky na řece Kamenice nebo také vyhlídka Belveder. Byl zde založen horský spolek (jeden z prvních v České republice), který se staral o rozvoj prvních turistických stezek, laviček, zábradlí, ale také se starali o vydávání propagačních a naučných tiskovin.

 

Tip na výlet

V současné době žije obec zejména z  cestovního ruchu, je výchozím bodem k nejznámějším atrakcím v Českém Švýcarsku - Pravčické bráně, největší skalní most v Evropě a  Soutěsky řeky Kamenice, kde se za poutavého výpravění převozníka můžete svézt Tichou a Divokou Soutěskou. Obě tyto atrakce jsou spojeny zajímavým naučným okruhem. Upozorňujeme, že v obci Hřensko není bankomat, což platí pro celý Národní park České Švýcarsko. Nejbližší naleznete v Děčíně nebo v České Kamenici. Pokud chcete vidět Hřensko ze shora, můžete vyjít na některou ze skalních  vyhlídek. Pokud jste příznivci in-line bruslení a cyklistiky, doporučujeme Vám využít nově zbudovanou cyklostezku z Děčína do Schöny. Na tuto cyklostezku se také dostanete pohodlně ze samotného Hřenska, stačí využít německý přívoz, kde můžete také platit českými korunami.  Cyklostezka je součástí trasy Hamburk – Vídeň.

zdroj: mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30