/album/fotogalerie197/a800px-janov-decin-vetrny-mlyn-jpg/
/album/fotogalerie197/kaple-janov-jpg/
/album/fotogalerie197/rozhledna-janov-5-jpg1/
/album/fotogalerie197/janov-masopust-png/
/album/fotogalerie197/janovsky-trhak-janov-jpg/
/album/fotogalerie197/lavicky-janov-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Rozhledna Janov

 

Soutěsky Hřensko

 

Růžovský vrch

 

Pravčická brána

 

Janov u Hřenska

Obec Janov leží na hranici národního parku České Švýcarsko nedaleko obce Hřensko.  Z druhé strany ji obtéká Janovský potok. Je výchozím místem pro poznávání zdejšího kraje, ale na své si tu přijdou i milovníci golfu.

Janov u Hřenska

     

Základní informace

Historie obce, která je členem mikroregionu České Švýcarsko, sahá až do poloviny 14. stol. K jejím majitelům patřili páni z Vartenberka či Mikuláš Trčka z Lípy. Dnes je Janov rekreační obcí se zachovalou lidovou zástavbou a vidět tu můžete hned několik pěkných a zajímavých venkovských usedlostí.

 

Kaple, větrný mlýn či rozhledna

Ze zdejších pamětihodností jistě stojí za zmínku zrestaurovaná a nově posvěcená barokní kaple Jana Křtitele, a větrný mlýn holandského typu z roku 1844. Je postavený z opracovaných pískovcových kvádrů, zakončený břidlicovou střechou, stojí asi 300 metrů od středu obce a vede k němu žlutá turistická značka. Krásné výhledy nabízí železná rozhledna Janov zpřístupněná v roce 2013. Spatřit můžete České Švýcarsko s Pravčickou bránou, Růžovský vrch, Děčínský Sněžník, ale i část Lužických hor a některé saské stolové hory. Rozhledna stojí na okraji obce a je dobře dostupná po žluté turistické cestě spojující Hřensko s obcí Růžová. Příroda v okolí Janova vybízí k pěší i cykloturistice a každoročně je zde pořádán i cyklistický závod Janovský trhák. Konává se na začátku jara a je určen široké sportující veřejnosti, amatérům a hobby závodníkům.

 

Golf se skvělou kulisou

Janov je dnes také rájem příznivců golfu, na které na ploše 24 ha čeká devítijamkové golfové hřiště s kvalitním zázemím a restaurací. Hřiště se nachází v severní části obce u rozhledny a hru vám zpestří krásné výhledy po okolí.

 

Tip na výlet

Okolí Janova je opravdu bohaté. Můžete začít návštěvou přilehlé rozhledny Janov. Za rozhlednou už vás čekají samotné soutěsky Hřenska a Mezní Louka. Z Mezní Louky se můžete vydat po červené k Pravčické bráně. Tuto cestu si zamilujete, je lemováná různými skalními útvary. Nabízí se také návštěva samotného Hřenska či vyhlídky Belveder.

zdroj: mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30