/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-11-jpg/
/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-1-jpg/
/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-6-jpg/
/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-2-jpg/
/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-17-jpg/
/album/fotogalerie188/obec-jiretin-a-okoli-4-jpg/

Poloha na mapě

Jiřetín pod Jedlovou - Lužické hory

 

Jiřetín pod Jedlovou - náměstí

zdroj: obecjiretin.cz

     

Proč do Jiřetína

Malebné městečko Jiřetín pod Jedlovou naleznete v oblasti Lužické hory pod horou Jedlová asi 5 kilometrů od Varnsdorfu. Je vstupní bránou do rázovitého kraje Tolštejnského panství. Ve městě si můžete prohlédnout několik zajímavých památek. Je to především renesanční kostel Největší Trojice a obnovená křížová cesta, která vede na Křížovou horu s poutní kaplí z 19. století.  V sousedství kostela je bývalý klášter. Turistická trasa ve městečku Vás zavede k bývalým důlním dílům. Přístupná je také bývalá štola Stříbrný důl.

 

Něco z historie

Jiřetín pod Jedlovou založil nový majitel tolštejnského panství Jiří Šlejnic ze Saska, podle něho se městečko jmenovalo Svatý Jiří v Oudolí.V městečku se těžila ruda. Později se rozvíjel domácí průmysl textilní a obuvní. Město má také smutnou historii během druhé světové války, kdy u jedné z průmyslových továren byla zřízena pobočka koncentračního tábora Groß Rosen v Polsku pro židovské ženy. Dnes je Jiřetín krásným a udržovaným letoviskem i centrem zimních sportů. V roce 1998 byl dokonce obcí roku. Je tu infocentrum pro návštěvníky.

 

Lyžování

Jiřetíně pod Jedlovou je také lyžařský areál s 1 km dlouhou sjezdovkou a 700 metrů dlouhou sjezdovkou pro večerní lyžování.

 

Obec jiretin - mapa

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30