/album/a15/p1010009-jpg/
/album/a15/a08-09-letadloks-083-jpg/
/album/a15/image9-4-jpg/
/album/a15/image10-4-jpg/
/album/a15/p1010016-jpg/
/album/a15/p1090360-jpg/

Poloha na mapě

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov je spojován se slavnou tradicí výroby skleněných svítidel, která jej proslavila i daleko za hranicemi naší země. Obec je zajímavá i z turistického hlediska a přitahuje řadu návštěvníků, kteří míří například do Muzea skla, k nedaleké Panské skále či třeba na zdejší cyklostezku, která vede až do České Lípy.

     

Tradice výroby skla sahá hluboko do minulosti

Historie sklářské výroby má v Kamenickém Šenově dlouhou tradici. Již téměř tři sta let vznikají ve zdejších sklárnách nádherné křišťálové lustry a další výrobky ze skla. Městečko na severu Čech je rovněž místem, kde se rodí noví skláři a to již od roku 1856, kdy byla při zdejších sklárnách založena Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská. S výrobky křehké krásy, které vznikaly ve zdejší oblasti od sedmnáctého století po současnost, se můžete seznámit ve Sklářském muzeu. Sídlí v pěkném tradičním šenovském domě, který je součástí městské památkové zóny.

 

Panská skála

Velkým lákadlem je Panská skála, která je pro tvar čedičových sloupů připomínajících píšťaly varhan nazývaná lidově Varhany. Čtyř až šestiboké sloupy jsou místy až 15 m vysoké a jejich seskupení se odráží v hladině jezírka při úpatí Panské skály. Místo si oblíbili i filmaři a tak jste jej mohli vidět ve známé pohádce „Pyšná princezna“. U skály najdete informační centrum a pro motorizované návštěvníky je připraveno velké parkoviště.

 

Pro milovníky sakrálních památek

Neodmyslitelnou součástí Kamenického Šenova je chrám Narození sv. Jana Křtitele s přilehlým hřbitovem sklářských obchodníků, a také Křížová cesta. Tu najdete v blízkosti bývalého koupaliště. V areálu spatříte kapli Božího hrobu, Svaté Trojice, výklenkovou kapli Kristus v zahradě Getsemanské a také vyvěrající pramen Svatého kříže. Výstup na vrch Stráž kde se nachází kaple Sv. Trojice, vás navíc odmění pěkným výhledem na městečko a jeho okolí.

 

Za poznáním Kamenickým motoráčkem

V budově kamenickošenovského nádraží sídlí Železniční muzeum, kde se můžete seznámit se vznikem a historií místních drah. V době letních prázdnin vyráží po muzejní trati, tak zvané sklářské lokálce, Z Kamenického Šenova do České Kamenice historický motorový vláček „hurvínek“. Cestou si můžete užívat pěkný výhled a sledovat i krásnou krajinu pod úbočím Zámeckého vrchu. Bližší informace o jízdě Kamenickým motoráčkem se můžete dozvědět na www.kzc.cz.

 

Do Šenova i v zimě

Pohled na zasněženou Panskou skálu je opravdu pěkný. Milovníci zimních sportů se pak mohou vydat do nedalekého Skiareálu Prácheň, kde jsou 3 sjezdovky různé obtížnosti. Na příznivce bílé stopy čeká v okolí řada upravených bílých stop s nástupním místem na Práchni.

 

Kudy do Kamenického Šenova?

Město leží mezi  Novým Borem  a Če sko u Kamenicí a je dobře dostupné autem po silnici I. třídy č. 13. Zamířit sem můžete i autobusem z  České Lípy  - cesta trvá asi 45 minut.

 

Ubytování s krásným výhledem

Kamenický Šenov nabízí možnost ubytování zejména rodinného typu. Vyzkoušet můžete například apartmán U Pergoly poblíž Vrahan, Ubytování U Panské skály při hlavní silnici s krásným výhledem na přírodní památku, nebo se ubytovat třeba na okraji městečka v penzionu Tavba, který je zasazen do rozsáhlého lesoparku.

 

Kontakt

www.kamenicky-senov.cz

 

Tip na výlet

Pokud máte rádi dlouhé vycházky, nebo s oblibou jezdíte na kole, vyzkoušejte cyklostezku Varhany, která vás z Kamenického Šenova dovede až do České Lípy. Stezka má příjemný asfaltový povrch. Vede krásnou přírodu a cestou projedete například Volfartice či Horní Libchavu. Trasa je dlouhá přibližně 17 km a je vhodná pro pěší, cyklisty i pro rodiče s dětmi v cyklovozících.

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30