Mezná u Hřenska - České Švýcarsko

Malebnou  obec Mezná naleznete v nadmořské výšce 380 metrů s několika památkově chráněnými lidovými stavbami,  1, 5 kilometru na jihozápad od Mezní Louky a 4 kilometry od Hřenska.

Mezná u Hřenska

 

Základní informace

Víska původně patřila k hradu Ostrý, později po dělení majetku byla součástí panství Bynovec, které dtžel rod Clary-Aldringen. V 16. století zde bylo šest hospodářství a panský dům s rozsáhlými lesy, které se táhly od hranic se Saskem až k Dolskému mlýnu. V lesích se těžilo dřevo a smůla, čile se dařilo honitbě a lovu, proto byl v roce 1711 na skalách nad Hlubokým dolem vybudován lovecký domek zvaný Horní Karlštejn, který dnes již neexistuje. 

 

Hledáte ubytování?

Plánujete strávit několik nocí v Českém Švýcarsku? S touto nabídkou ubytování Hřensko a okolí budete mít jako na dlani!

 

Tip na výlet

Pro turisty je Mezná význačná nejen z důvodu krásné lidové architektury, ale také jako výchozí cíl k oblíbeným soutěskám řeky Kamenice, k Divoké a Tiché soutěsce. Prochází zde naučná stezka a je to jedna z mála obcí přímo na území Národního parku České Švýcarsko. Má vynikající turistickou polohu  pro vstup do Tiché a Divoké soutěsky. Z Mezné se na Mezní louku dostanete po málo rušné silnici, odku se také můžete vydat na známou Pravčickou bránu

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30