/album/fotogalerie-mlyny-luzicke-hory/mlyny-luzicke-hory-jpg1/
/album/fotogalerie-mlyny-luzicke-hory/mlyny-jpg/
/album/fotogalerie-mlyny-luzicke-hory/mlyny-kytlice-jpg/

Poloha na mapě

Rekreační víska Mlýny - Kytlice, Lužické hory

Rekreační víska Mlýny leží v zalesněném údolí říčky Kamenice a je jednou z pěti místních částí obce Kytlice. Mlýny proslavila přírodní divadelní scéna Lesního divadla, které patří k historicky nejvýznamnějším u nás a vzniklo již v roce 1931.

     

Mlýny, ráj turistiky

Vesnice Mlýny leží asi 2,5 km západní směrem od Kytlice. Historie obce je spjata s řadou tradičních starých řemesel a sklářskou výrobou typickou pro tento kraj. Dnes jsou rájem chatařů, turistů, milovníků krásné přírody a lidové architektury. Ti zde mohou obdivovat staré roubenky a domy s podstávkou. Obcí prochází Naučná stezka Okolím Studence a v blízkosti zdejší železniční stanice začíná žlutá turistická trasa do Kamenického Šenova. Turisté si zde přijdou opravdu na své, neboť asi jeden kilometr na jih od Mlýnů prochází navíc turistický okruh okolím Prysku.

 

Za kulturou do Lesního divadla

Perlou obce je Lesní divadlo. Ukrývá se po pravé straně při cestě z Kytlice do České Kamenice. Od založení se těšilo velkému zájmu místních i přespolních diváků. Téměř smrtelnou ránu mu zasadila 2. světová válka, kdy prakticky zaniklo. Svého znovuzrození se dočkalo v roce 2003. Členitý terén spolu s přírodními kulisami pískovcových útvarů a scénou z přírodních materiálů nabízí krásnou podívanou. V repertoáru divadla jsou představení nejrůznějších žánrů i folkový festival.

 

Z Mlýnů k vodě, do lesa i na bílé pláně

Mlýny nabízí odpočinek, relaxaci i pestrou možnost nejrůznějšího aktivního vyžití v nedaleké Kytlici. V létě můžete zamířit k malebnému přírodnímu koupališti na Mlýnském potoce, kde se dá nejen koupat, ale i jezdit na lodičkách. Je tu také volejbalové a fotbalové hřiště a možnost pronajmout si tenisový kurt. Okolí je ideální pro turistiku a cykloturistiku a v zimě je protkáno upravenými lyžařskými stopami. Kdo dává přednost sjezdovému lyžování, na toho čekají lyžařské areály na nedalekém Polevsku, Jedlové či v Podluží.

 

Kudy do Mlýnů?

V obci staví vlaky jedoucí po trati 081 z Děčína do Rumburka. Autem vás do Mlýnů přivede třeba silnice č. 9 od Nového Boru na Rumburk, ze které se za Svorem dáte vlevo na Českou Kamenici. Parkuje se volně v obci.

 

Nabídka ubytování i pochutnání

V blízkosti Mlýnů je řada možností ubytování, zejména v penzionech a apartmánech rodinného typu. Pobyt můžete strávit jak v domě na návsi, tak třeba u rybníka s vyhlídkou na vodní hladinu.  Ubytování jako u babičky nabízí penzion U Jany, modernější ubytování má připraveno Vila Josefína v Kytlici.

 

Do Infocentra v létě i v zimě

Informační centrum se nachází v budově obecního úřadu, a je přístupné po celý rok. Potřebné informace získáte i na telefonu IC  +420 412 581 121.

 

Kontakt

www.obec-kytlice.cz

 

Tip na výlet

Nedaleko Mlýnů se ukrývá tajuplné místo Dutý kámen, lovecký posed vytesaný do pískovcového bloku. Zamířit k němu můžete od mlýnského nádraží, před kterým se vydáte po silnici směrem na Českou Kamenici. Po dvou kilometrech, za odbočkou na Chřibskou a Křížový buk, narazíte po pravé straně na odbočku do lesa. Po zpevněné cestě dojdete na planinu Spálený, kde stojí kazatelna. Budete pokračovat dál vzhůru, poté sejdete z cesty vlevo do lesa mezi pískovcové skály, kde už uvidíte Dutý kámen se vstupem v úrovni terénu. Po návratu do Mlýnů pak zamiřte do asi 2,5 km vzdálené Kytlice, kde na vás čekají kouzelné venkovské roubenky, kostel sv. Antonína Paduánského a malý hřbitov, kde odpočívá legendární Miroslav Horníček, který měl v Kytlici svůj druhý domov.

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30