/album/fotogalerie-sloup-v-cechach-luzicke-hory/sloup-v-cechach-luzicke-hory-3-jpg1/
/album/fotogalerie-sloup-v-cechach-luzicke-hory/sloup-v-cechach-luzicke-hory-1-jpg/
/album/fotogalerie-sloup-v-cechach-luzicke-hory/sloup-v-cechach-luzicke-hory-2-jpg/
/album/fotogalerie-sloup-v-cechach-luzicke-hory/sloup-v-cechach-luzicke-hory-4-jpg/

Poloha na mapě

Sloup v Čechách - Lužické hory

Obec Sloup v Čechách s dominantou skalního hradu se rozkládá na úpatí Lužických hor. Je obklopena krásnou přírodou s lesy zvoucími na procházky a její malebnost dokreslují skály a zajímavé skalní útvary.

     

Za kouzlem skalního hradu

Romantický hrad Sloup shlíží na obec pod sebou ze skalního bloku. Hradní prostory jsou z velké části vytesané do skály, další jsou přistavěny a všechny jsou propojeny důmyslným systémem chodeb. Uvnitř hradu jsou umělé jeskyně, kukátkové divadlo, schodiště, které jste mohli vidět v pohádce S čerty nejsou žerty, a nechybí tu ani nezbytná hladomorna. Součástí areálu je kostel, ve kterém se v létě konají oblíbené sobotní koncerty při svíčkách. Stupňovité hradní terasy nabízí velice krásný výhled do kraje i na rozhledu Na Stráži, která se vypíná naproti a je celoročně přístupná.

 

Hrad nebo poustevna?

V prostorách hradu po několik roků žil poustevník Samuel. Přesídlil sem z nedaleké jeskyně, kterou si sám v lese vyhloubil. Dodnes se turisté vydávají po jeho stopách do nedalekého Sloupského skalního města, kde kromě Samuelovy jeskyně je ještě několik dalších a navíc se tu nachází řada pěkných vyhlídek.

 

Za koupáním i poznáním

Oblíbeným místem Sloupu je koupaliště na břehu Radvaneckého rybníka. Na jeho slunné jižní straně je příjemná pláž s pozvolným vstupem do vody. V areálu je restaurace s terasou a kiosek s rychlým občerstvením. Využívají je nejen návštěvníci koupaliště, ale je určeno rovněž hostům zdejšího autokempu. Ten nabízí možnost stanování i pobytu v chatičkách. Od koupaliště vede značený okruh k Lesnímu divadlu, na vyhlídku Na stráži, k rozcestí U křížku, na Dolní Hraběcí cestu a na Hraběnčinu, Hradní a Maxmiliánovu vyhlídku. Uvidíte z nich obec Sloup, město Nový Bor a samozřejmě krásná panoramata Lužických hor.

 

Kudy do Sloupu?

Příjezd autem od České Lípy po silnici č. 9, značená odbočka směr Sloup. Do obce jezdí autobus z České Lípy, Nového Boru, Zákup a Cvikova

 

Občerstvení a ubytování

Na parkovišti pod hradem je kiosek rychlého občerstvení, příjemné posezení nabízí rodinná hospůdka U sedmi trpaslíků při silnici do Svojkova. Ubytovat se doporučujeme v Českém Švýcarsku v oblasti Hřenska,  kde naleznete spoustu dalších míst k poznávání.

 

Kontakt

www.obecsloupvcechach.cz

 

Tip na výlet

Obec Sloup dělí jen asi 4,5 km chůze od města skla, Nového Boru. Pěší příjemná trasa vede přes obec Janov a dovede vás až na náměstí v Novém Boru, kde stojí budova Sklářského muzea s bohatou sbírkou dokumentující zejména tradici výroby skla na Novoborsku.

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30