/album/a31/a20-2015-jpg/
/album/a31/a034-2015-jpg/
/album/a31/a31-2015-jpg/
/album/a31/pullitr-s-pivem-jpg/
/album/a31/pivovarcvikov-spilka1-jpg/
/album/a31/a29-2015-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Restaurace Sladovna

 

Dutý kámen

 

Hora Klíč

 

 

Pivovar Cvikov

Pivovar Cvikov leží v krásné krajině Lužických hor. Není proto divu, že například chutné a oblíbené dvanáctistupňové pivo nese jméno Klíč, podle stejnojmenného osamoceného vrchu nezaměnitelného tvaru, který je zároveň čtvrtým nejvyšším vrcholem Lužických hor. Tento zlatavý mok i řada dalších z Pivovaru Cvikov, chutnají místním lidem i turistům.

 

     

Historie sahající do 17. století

Historie vaření piva v Pivovaru Cvikov sahá až do roku 1560, kdy byla postavena původní pivovarská budova uprostřed cvikovského náměstí. Později, v druhé polovině devatenáctého století byla výrova přesunuta na pozemek pod Zeleným vrchem, kde pivovar stojí dodnes. Po období prosperity, slávy a poté krkolomných propadů byl pivovar v lednu roku 1968 uzavřen. Prostory kdysi vonící sladem se proměnily ve sklady zeleniny, pěstírnu žampionů i garáže nákladních automobilů.

 

Znovuzrození cvikovského pivovaru

Až v roce 2013 bývalému pivovaru svitla naděje poté, co jej zakoupil nový majitel a dal mu druhou šanci. Proběhla revitalizace pivovaru i přilehlých budov, interiéry byly osazeny pivovarnickou technologií a pivo dostalo zelenou. Na podzim roku 2014 zde zavoněl spodně kvašený světlý ležák  Klíč, pojmenovaný po charakteristickém vrchu Klíč . Ke Klíči záhy přibyla i další piva – třeba desítka Luž, pojmenovaná po pašeráckém vrchu Luž či osmička Sklář. Na konci listopadu 2014 byl pivovar slavnostně otevřen a v prosinci téhož roku se otevřela návštěvníkům i zdejší restaurace Sladovna. Práce na pivovaru stále ještě pokračují a plány jsou odvážné. Chystá se úprava patra a podkroví sladovny na obytnou část, rozšíření pivnice, přeměna jedné z hospodářských budov na kulturní zázemí, a také revitalizace pozemku s rybníky a přilehlým hájem. Je opravdu nač se těšit.

 

Od osmičky po čtrnáctku

Pokud do Cvikova zavítáte, neváhejte se tu zastavit a do pivovaru zavítat. V restauraci Sladovna uspokojíte nejprve chuťové buňky a potom si můžete vychutnat zdejší pivo. Nabídka je pestrá. Milovníci plné staročeské chuti ocení dvanáctku Klíč, která v půllitru vyniká zlatou až jantarovou barvou. Ti, kteří upřednostňují čerstvou a osvěžující chuť si mohou vychutnat jedenáctistupňový Hvozd. Příznivci delšího doznívání hořké chuti na jazyku si pochvalují desítku Luž. Pro toho kdo hledá lehčí pivo je vhodnou volbou osmistupňový Sklář, vyráběný z moravského sladu a českého granulovaného chmele. Pakliže si přejete něco výjimečného, můžete ochutnat Sváteční polotmavý ležák, třináctistupňové pivo vařené ze tří druhů sladů: plzeňského, bavorského a karamelového. Tohle pivo vám spolehlivě nad horním rtem vytvoří ze své pěny bílý nadýchaný knírek. A na gurmány a znalce ve Cvikově čeká Výroční čtrnáctka, která velice dobře chutná zvláště v zimě.

 

Do pivovaru na prohlídku

Pivovar Cvikov stejně jako většina úspěšných pivovarů poskytuje návštěvníkům možnost prohlídky pivovaru a přiblížit jim tajemství výrobního procesu lahodného zlatavého moku. Prohlídka doplněna odborným výkladem trvá zhruba 60 minut a návštěvník se při ní podívá nejen do stávající výrobny, ale také do původních sklepních prostorů pivovaru.

 

Samotná prohlídka je určena pro skupiny po 10 osobách či více a probíhá zejména ve všední dny mezi 8:00 a 16:00, případně mimo stanovený čas po předešlé domluvě. Prohlídku je třeba nahlásit předem. Její cena činí 50 Kč za osobu nebo 70 Kč za osobu včetně ochutnávky ležáků přímo z tanku.

 

Tip na výlet

V okolí Cvikova je celá řada památek a zajímavostí, například lesní divadlo, pískovcové skály Dutý kámen či třeba  Kří žový vrch  – Kalvárii Cvikov. Navštívit můžete také lestní divadlo. Možná bude lepší, když se do cvikovského pivovaru vydáte až po prohlídce výletních míst. Zdejší pivo má říz, jedno obvykle nestačí a tak je třeba si dát pozor, aby vám předčasně neztěžkly nohy. O historii pivovaru, nabídce piv i řadu dalších užitečných informací najdete na webu www.pivovarcvikov.cz.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30