Top 10 nejzajímavějších míst Saského Švýcarska

Poloha těsně u hranic a tím i jeho dobrá dostupnost činí z Národního parku Saské Švýcarsko zajímavý výletní cíl i pro turisty z Čech. Nabídka jeho přírodních krás, památek a zajímavostí určitě předčí vaše očekávání. Seznamte se proto nejprve s jeho nejatraktivnějšími místy.

     

1. BASTEI

Jedním ze symbolů Saského Švýcarska je vyhlídka Bastei, tyčící se 194 m nad hladinou řeky Labe. Společně s kamenným mostem Basteibrück, a torzem hradu Neurathen ve své těsné blízkosti, tvoří unikátní trojici. Bastei nabízí nádherný pohled do údolí, na skalní město, na most Basteibrück klenoucí se nad propastí Mardertelle i hrad Neurathen. Cestu k samotné vyhlídce Bastei provází řada vyhlídek na kaňon řeky Labe.

 

2. SCHRAMMSTEIN

Oblast skalního pískovcového masivu Schrammstein (šrámové kameny) je od hranic vzdálena jen něco málo přes 6 kilometrů. Je rájem milovníků pěší turistiky a horolezců. Skalním městem vede několik značených tras, které vás dovedou krásnými přírodními zákoutími až k vyhlídce na vrcholu Schrammsteine. Otevírá se odtud krásný výhled na okolní krajinu se spoustou skalních útvarů a řadou stolových hor, které jsou od sebe odděleny hlubokým kaňonem Labe. Výlet na Schrammstein je vhodný pro fyzicky zdatnější turisty.

 

3. AMSELSEE neboli KOSÍ JEZERO

Amselsee, neboli Kosí jezero, patří k oblíbeným výletním místům lázeňského městečka Kurort Rathen. Jezero se rozkládá v  městské části Niederrathen a cesta z centra pěšky k němu zabere jen asi patnáct minut. Jeho hladina nabízí plavby na lodičkách, šlapadle i v kanoích. Jezero je dlouhé asi 500 metrů a obeplout ho lze přibližně za 20 minut. Při plavbě se vám otevřou výhledy na malebné přírodní scenérie a skalní útvary, např. Čapí hnízdo, Strážce dolu, Beránka či Velkou husu. V blízkosti Kosího jezera si můžete prohlédnout navíc i Kosí vodopád (Amselfall) a Kosí jeskyni (Amsellöch). V létě jezero umožňuje večerní romantické plavby a v zimě, když zamrzne, se mění v ráj bruslařů.

 

4. PEVNOST KÖNIGSTEIN

Pevnost Königstein se řadí mezi největší skalní pevnosti Evropy. Soubor staveb pozdní gotiky, renesance, baroka i 19. století se tyčí na stolové hoře nad řekou Labe, nedaleko hraničního přechodu Hřensko. Dlouhodobě byl považovaný za nejbezpečnější místo v celém Sasku. Impozantní pevnost za dobu své existence byla klášterem, státním vězením, táborem válečných zajatců i lazaretem. Vidět tu můžete kromě jiného Studniční dům se studnou hlubokou přes 150 m, vojenská kasárna, důstojnické kasino, sklad proviantu, posádkový kostel, klenotnici, hřebčín, hladomornu a mnohé další. Řadu zajímavostí se dozvíte ve zdejším Muzeu války. Podél hradeb pevnosti vede asi 2 km dlouhá trasa s krásným výhledem. Specialitou je panoramatický výtah, který vás od dubna do října vyveze na hradby z prostoru před pevností. Pro návštěvníky z Čech je dispozici informační leták a audioprůvodce v českém jazyce.

 

5. SOUTĚSKY NA KŘINICI

Údolí se soutěskami na říčce Křinici tvoří přírodní zemskou hranici Čech a Německa. Rozprostírá se v pískovcových skalách mezi Niedermühle a zaniklou obcí Zadní Jetřichovice. Cesta z české i saské strany vede malebnou, převážně skalnatou krajinou. Přístup k soutěskám a do nejzajímavějších přilehlých míst vede po schodech z dřevěných kmenů zapuštěných do země i vytesaných do skalního masivu a rovněž i betonových a kovových. Malebnost celého místa umocňuje vyhlídková skála Hermannseck. Tyčí se nad hrází nádrže Obere Schleuse - Horní Splav, která se zrcadlí uprostřed soutěsek. Nádrž je přibližně 700 m dlouhá.  Místo dříve určené k plavení dřeva je dnes využíváno k výletním plavbám na pramicích. Vrchol skály Hermannseck je přístupný cestou kolem skály, nebo po úzkém schodišti, které vede skalní puklinou. Z vrcholu, kde je umístěn dřevěný altánek Schlegelhutte, se nabízí zčásti omezený výhled do soutěsky.

Podívejte se na video z prostředí Saského i Českého Švýcarska

 

Nejžádánější ubytování na hranici Českého a Saského Švýcarska

Penzion Lugano

Hotel Praha

Hotel Belveder

Penzion U  Fořta

Hotel Belveder  Penzion U Fořta 
Cena od: 550 Kč Cena od: 850 Kč Cena od: 432 Kč Cena od: 495 Kč

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

6. PFAFFENSTEIN

 Stolová hora Pfaffenstein  je vysoká 435 m n. m. Její strmá úbočí lemují členité pískovcové skály a skalními věže, na jižním úbočí se vypíná skalní jehla Barbarina. Cesta vzhůru je dlouhá asi 4 kilometry. Vrchol hory nabízí krásný výhled. Dobře viditelná je malebná oblast  Labských pískovců , Lillienstein, Königstein, Gohrisch,  Papstein , dohlédnout lze až do Čech. Na vrcholu Pfaffensteinu stojí kamenná válcová rozhledna a příjemným překvapením je zdejší hostinec.

 

7. SKALNÍ DIVADLO FELSENBÜHNE RATHEN

Skalní divadlo Felsenbühne Rathen je považováno za nejhezčí svého druhu v Evropě. Jeho kulisami jsou nejen mohutné pískovcové skály, ale také skalní most Basteibrück a pozůstatky skalního hradu Neurathen. Akustiku zde ladí skalní rokle. V repertoáru divadla je činohra i opera a velký zájem diváků vyvolal muzikál na motivy pohádky „Tři oříšky pro Popelku“, která se filmovala na saském zámku Moritzburg. K divadlu vede z Rathenu cesta nejprve přívozem na pravou stranu řeky Labe, odkud se pokračuje asi 20 minut pěšky. Hraje se od května do září, začátky se různí podle jednotlivých představení. Pro velký divácký zájem je vhodné si vstupenky zakoupit v předprodeji na pokladně divadla na tel.: +49350247770.

 

8. BAD SCHANDAU

Městečko Bad Schandau je nejstarším lázeňským místem Saského Švýcarska. Leží na břehu řeky Labe, jen asi 12 km od hranic České republiky. Návštěvníkům nabízí kromě odpočinku i spoustu zábavy a řadu zajímavostí.  Zdejší termální lázně Toskana Therme prosluly svým unikátním bazénem, zpod jehož hladiny se line tzv. tekoucí zvuk - relaxační hudba doprovázená speciálními světelnými efekty. V areálu lázní si můžete užívat bazény s teplou vodou a masážními tryskami, zóny pro odpočinek, wellness, několik druhů saun , kompletních lázeňských služeb i občerstvení.

Atrakcí města je elektrický venkovní výtah z roku 1904, jehož prosklená kabina se pohybuje v 50 metrů vysoké konstrukci. Výtah vás dopraví na vyhlídku do Ostrau. Tato malebná vilová čtvrť stojí nad centrem města a tvoří ji krásné dřevěné vily vystavěné ve švýcarském stylu. Z vyhlídkové plošiny se otevírá výhled na Saské Švýcarsko a spatříte skalní masiv Schrammstein, zříceninu hradu Falkenstein i údolí řeky Labe.

Další zajímavostí je Křinická tramvaj. Nejmenší saská tramvajová linka je jedinou tramvají na světě, která projíždí národním parkem. Po celý rok vyráží na trasu dlouhou osm kilometrů, během které vám představí krásy okolní přírodu. Tramvaj končí na romantickém místě u vodopádu Lichtenhainer.  V Bad Schandau se dále můžete projít po lázeňské promenádě, navštívit botanickou zahradu či se vydat za poznáním do Vlastivědného muzea.

 

9. HRAD STOLPEN

Hrad Stolpen se vypíná na vulkanických vyvřelinách, a patří mezi nejkrásnější hrady celého Německa. Hrad proslavila hraběnka von Cosel, která byla milenkou krále Augusta Silného. Poté, co začala zasahovat do státních záležitostí, byla na zdejším hradě uvězněna. Připomíná ji výstava v Johannově věži, kde hraběnka před svou smrtí strávila celých 49 let. Na 1. hradním nádvoří se nachází vstup do kasemat, 3 metry hluboká cisterna na vodu a špýchar, který dělí předhradí na dvě části a je jediným místem příjezdu do hradního jádra. Zajímavostí je autentické dělo ze 17. století, umístěné Dělovém nádvoří. Při prohlídce hradu uvidíte dále také kamenný most, 82 m hlubokou čedičovou studni, která vznikala celých 22 let a samozřejmě řadu dalších zajímavostí. V pískovcových sklepeních můžete navštívit expozici Sklo a kámen, věnovanou řemeslné tradici sklářů a kameníků.

 

10. Großer Winterberg

 Großer Winterberg  (Velká zimní hora), je druhým nejvyšším vrcholem Saského Švýcarska. Na vrcholu stojí rozhledna a hotel ve švýcarském stylu s restaurací. Vystavěn byl v letech 1840 – 1846 a je dnes chráněnou památkou. Rozhledna u hotelu nabízí panoramatické výhledy na krajinu Saského Švýcarska i na českou stranu, kde můžete vidět Šluknovský výběžek, Krušné hory či České středohoří. V kamenném stavení Eishaus (Ledový domek) nedaleko restaurace je umístěn Informační bod NP Saské Švýcarsko. Kromě potřebných informací se zde dozvíte i řadu zajímavostí týkajících se flóry, fauny a geologie národního parku.

 

Výhledy z vrcholu hory Großer Winterberg ve výšce 556 metrů nad mořem

Saské Švýcarsko na mapě

 

Nejžádánější ubytování na hranici Českého a Saského Švýcarska

Penzion Na Vyhlídce

Penzion U Rozhledny

Apartmány Růžová

Penzion Klepáč

Cena od: 495 Kč Cena od: 490 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 550 Kč

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

Podívejte se také na TOP 10 toho nejlepšího z Českého Švýcarska

https://6caed9600a.clvaw-cdnwnd.com/ad2f1d687f940b8a47cad0383e29fa3b/200097405-db278dcba1/ceskosaske svycarsko skaly.jpg

TOP 10 z Českého Švýcarska

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30