/album/fotogalerie84/a2078-jpg/
/album/fotogalerie84/a2091-jpg/
/album/fotogalerie84/a2080-jpg/
/album/fotogalerie84/a2076-jpg/
/album/fotogalerie84/a2092-jpg/
/album/fotogalerie84/a2077-jpg/

Poloha na mapě

Tipy pro cyklisty

 

Na kole z Děčína do Hřenska

Děčín - brána severních Čech, České Švýcarsko

Město Děčín se rozprostírá v široké kotlině na březích řeky Labe. Je přirozeným centrem oblasti České Švýcarsko a regionu Tisá. Nachází se zde významný říční přístav, uzel železničních tratí a kříží se tu hned několik významných silničních tahů. Děčín je ideálním místem pro poznání a výlety do nádherného okolí.

Děčín

     

Trocha historie

Děčín vznikl v 10. století jako osada při hradišti Přemyslovců. Od 13. století patřil mezi královská města a byl křižovatkou obchodních cest na Labi. V 19. století zažilo město další rozmach díky stavbě železnice do Drážďan. K nejslavnějším rodákům města patří Miroslav Tyrš, vlastenec a spoluzakladatel Sokola, jehož jméno nese i jeden ze zdejších mostů. Mosty v životě města vždy hrály velkou úlohu a najdete zde jejich největší počet v severních Čechách. Tím nejstarším je kamenný most přes Ploučnici na Starém městě, který byl vybudován již v 17. století.

Děčín dnes

Dnešní Děčín tvoří 35 městských částí. Jeho dominantou je Pastýřská stěna se stejnojmennou vyhlídkovou restaurací a barokně-klasicistní zámek tyčící se na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice. Toto krásné město je oblíbeným výchozím místem pro turistiku a poznávání zajímavostí krajiny Česko-Saského Švýcarska.

 

Tip na výlet

Mezi hlavní turistické atraktivity města Děčín patří renesanční zámekRůžovou zahradou a známá vyhlídka Pastýřská stěna. Děčín má také největší počet mostů v severních Čechách, nejstarší z nich je kamenný most přes Ploučnici na Starém městě, postavený v 17. století. K oblíbeným výletním cílům se řadí především děčínská zoo. Ve městě najdete Aquapark a koupaliště s termální vodou.

zdroj: mapy.cz

Tipy co navštívit v Děčíně a blízkém okolí

 

Děčínský  zámek 

Zámek v Děčíně patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Vede k němu unikátní, do skály vytesaná, přístupová cesta „Dlouhá jízda“. Součástí rozsáhlého zámeckého areálu jsou nejen nádherné interiéry či ojedinělá barokní konírna, ale také kouzelná Růžová zahrada. Zdobí ji sala terrena s dochovanou freskovou výmalbou a dvoupatrový gloriet s barokními sochami. V romantické zahradě se snoubí výjimečnost barokní architektury s krásou růží mnoha barev a vůní.

Zámecké zahrady

Jižní stranu děčínského zámku zkrášlují nově zrekonstruované a v letních měsících veřejnosti zpřístupněné zámecké zahrady. Rozsáhlý areál pokrytý travnatými plochami s cestičkami vždy býval klenotem zámku. Dnes je nejen místem vhodným k odpočinku či procházkám, ale stává se také centrem kulturního dění.

 Zoologická zahrada 

Děčínská zoo se rozkládá na Pastýřské stěně. Zaměřuje se zejména na méně známé a vzácné druhy zvířat. K vidění jsou tak například obří medvědi grizzly i nejmenší lamy vikuňa. Součástí ZOO je expozice Rajské ostrovy s částí Réunion, Fidži, Sulawesi a Haiti, která je umístěna v centru Děčína, asi necelý kilometr od areálu zahrady.

Pastýřská stěna

Pískovcový masiv Pastýřské stěny se zvedá naproti zámecké skále na levém břehu Labe. Na „Pastýřce“ je kromě ZOO obklopené lesoparkem několik vyhlídkových teras, které z jejího vrcholu nabízejí obdivuhodné výhledy a začínají tu i oblíbené turistické cesty. Tradičním výletním cílem je vyhlídková restaurace v podobě zámečku, která nabízí kromě občerstvení krásný výhled na protilehlý zámek, město a řeku.

Děčínský Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník nedaleko Děčína se právem řadí mezi nejhezčí v Čechách. Najdete ji na stejnojmenné stolové hoře ve výšce 723 m n. m., odkud vám nabídne z rozhledny tvaru hradní věže kruhový výhled na kouzelné Labské pískovce, nedaleké Tiské stěny, Českosaské Švýcarsko a řadu dalších míst včetně Ještědu. Součástí rozhledny je i restaurace vybudovaná na místě původního historického objektu.

Kvádrberk

Jedním z nejoblíbenějších vyhlídkových míst Děčína je Kvádrberk na Stoličné hoře. Nabízí z výšky 289 m n. m. pohled na město a řeku Labe vinoucí se kaňonem. Obelisk umístěný na vyhlídkové plošině připomíná výročí stříbrné svatby Františka Josefa I. a císařovny Sissi, v roce 1879.

Via Ferrata

Z děčínského nábřeží míří vzhůru Pastýřskou stěnou zajištěná lezecká stěna fia ferrata, nazývaná Cesta do nebíčka. Má dvě nástupové varianty mířící na hlavní terasu, ze které vede dál několik směrů různé obtížnosti. Na své si tu přijdou jak začínající, tak zkušení lezci. Půjčovna potřebného vybavení leží v blízkosti ferraty.

Aquapark

Děčínský Aquapark a koupaliště s termální vodou umožňuje koupání i za chladnějšího počasí. K dispozici je krytý bazén,  vodní atrakce, venkovní koupaliště s možností opalování, ale také sauna, solária, fitness zóna a pestrá nabídka občerstvení.

Sokolí vrch

Asi 4 km od Děčína se tyčí nad krajem na vrcholu Sokolí vrch stejnojmenná betonová rozhledna s ocelovým schodištěm. Krytý vyhlídkový ochoz vám z výšky 32 metrů odhalí kruhový výhled na Děčín, Děčínský Sněžník, vrcholky Krušných hor, Lužické horyJedlovou a Studencem a mnohá další pěkná místa.

Labský kaňon s Růžovým hřebenem

Labský kaňon se táhne mezi Děčínem a Hřenskem. Zatímco dole se zrcadlí řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály. Okolím prochází značené turistické cesty, které vás kromě jiného zavedou k několika vyhlídkám s úchvatnými pohledy do kaňonu, na blízké skalní věže i vzdálené okolí. Jednou z nich je skalní stěna Růžového hřebenu s Růžovou vyhlídkou na pravém břehu Labe, která leží  asi 5 km od Děčína. Díky ní si užijete výhled na obec Dolní Žleb, okolní skalní stěny, věže Růžového hřebene či Sněžnickou vrchovinu.

Velký Chlum

Jen necelé čtyři kilometry dělí centrum Děčína od dvou vrcholů děčínského Chlumu. Na jednom z nich stojí kamenná válcovitá rozhledna Velký Chlum. Za vyhlídkou na Děčín, údolí Labe, Děčínský Sněžník, České Švýcarsko, Krušné hory a část Českého Středohoří vede 81 schodů. Z Děčína-Boletic k rozhledně směřuje žlutá TZ.

Podívejte se na procházku Děčínem

 

 

     

Hledáte ubytování v Děčíně?

Prohlédněte si jaké ubytování Děč ín  a okolí může nabídnout a vyberte si  z řady penzionů, apartmánů a hotelů.

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30