/album/a78/dsc-0808-jpg1/
/album/a78/dsc-4001-jpg1/
/album/a78/dsc-4007-jpg/
/album/a78/dsc-4009-jpg1/
/album/a78/img-3135-jpg/
/album/a78/img-3147-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Brtnický hrádek

 

Kyjovské údolí

 

Vlčí hora

 

Vlčí hrádek

Kyjov, Krásná Lípa - České Švýcarsko

Kyjov je místní částí severočeské obce Krásná Lípa. Rozkládá se při řece Křinici, která za ní vtéká do pískovcového území Českého Švýcarska a vytváří nádhernou kulisu Kyjovského údolí.

     

Základní informace

Malá protáhlá víska Kyjov leží na hranici NP České Švýcarsko a CHKO Lužické hory. Přitahuje milovníky přírody a romantiky svou malebností, kterou podtrhují četné roubené chalupy a staré podstávkové domy. Její blízké okolí nabízí řadu zajímavých výletních cílů a možnost všestranného vyžití. Kyjovská přehrada je rájem příjemného přírodního koupání, okolní terén představuje výzvu pro příznivce skalního lezení a na turisty tu čeká řada značených cest. V Kyjově byl v roce 1884 ustanoven Horský spolek pro Kyjovské údolí, který zpřístupnil mnohé zajímavé skalní útvary.

 

Klidná krása Kyjovského údolí

Kyjovské údolí se rozkládá v těsné blízkosti Kyjova. Táhne se od Dixova mlýna, zaznamenaného na mapě Georga Oedera již v roce 1571, přes rozcestí u Turistického mostu, k zaniklé obci Zadní Doubice. Krásným údolím vede červená turistická značka a zčásti i Köglerova naučná stezka. Zurčí jím průzračná voda říčky Křinice a tyčí se bizarní skalní útvary, mezi nimiž se ukrývají skalní schody k pozůstatkům Kyjovského hrádku, Kinského vyhlídka, zajímavá jeskyně Vinný sklep a Jeskyně Víl.

 

Od skalních hrádků k rozhledně

Nedaleko vesničky stojí shluk skal, na kterých stával Vlčí hrádek. Dnes jej připomíná dochovaná prohlubeň pro roubenou věž a přístupová chodbička. Oblíbeným výletním cílem je skalní převis Velký pruský tábor, ke kterému vede odbočka z Kyjovského údolí od Turistického mostu. V jeho blízkosti je zřícenina Brtnického hrádku, přezdívaného Loupežnický zámek. Z Kyjova vede značená cesta přes další zříceninu hradu, Krásný Buk, k rozhledně Vlčí hora (581 m n. m.). Z její vyhlídkové plošiny s umístěným plastickým modelem okolí se nabízí kruhový výhled. Pod vrcholem Vlčí hory je Verunčina studánka s pitnou vodou.

 

Při cestě do Kyjova autem je možné zaparkovat naproti turistické chatě Na Fakultě, odkud vede cesta s odbočkami do skal. Chata nabízí možnost občerstvení.

Tip na výlet

Vydejte se z Kyjova po červené turistické značce do Divokým údolím Křinice. Na trase projdete Kyjovským údolím k Dolnímu mlýnu a dále až do Zadních Jetřichovic. Na cestě překročíte státní hranice, jelikož část strasy vede po německém území.

zdroj: mapy.cz


 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30