/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-15-jpg1/
/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-1-jpg/
/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-14-jpg/
/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-18-jpg/
/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-4-jpg/
/album/fotogalerie305/kyjovske-udoli-19-jpg1/

Poloha na mapě

Kyjovské údolí - Kyjov, České Švýcarsko

Romantické Kyjovské údolí se rozprostírá v děčínském okrese, nedaleko města Krásná Lípa. Táhne se od obce Kyjov k zaniklé osadě Zadní Doubice. Již od 19. století je tento malebný přírodní kout jedním z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska.

     

Romantika na bývalé Hradní cestě

O výjimečnosti Kyjovského údolí věděli již naši předci a tak v roce 1884 Horský spolek pro Kyjovské  údolí započal s jeho úpravami, které zpřístupnily nejzajímavější skalní útvary. Údolí tvoří říčka Křinice, po které se dříve plavilo dřevo ze Saska. Jejím soutokem s Bílým a Brtnickým potokem údolí končí. V dávných dobách tudy vedla tak zvaná Hradní cesta, která spojovala hrady Brtnický, Vlčí a Kyjovský a zřejmě vedla až k německému hradu Hohnstein.

 

Údolím podél říčky Křinice i horním patrem skalních věží

Procházka Kyjovským údolím nabízí výhled na skalní stěny a věže, které sice nedosahují žádné závratné mohutnosti, ale vytváří pohádkově krásné scenerie. Nadchne všechny milovníky přírody, na které tu čekají zajímavé pískovcové útvary, malebné vyhlídky, romantická přírodní zákoutí, vzácné rostliny, které hned tak nejsou k vidění i četní zástupci živočišné říše.

Údolím prochází pohodlná zpevněná cesta, jejíž osu údolí protíná řada turistických i cyklistických tras a do skal míří množství přírodních pěšin. Nejkrásnější pasáž údolí je dlouhá asi pět kilometrů. Hluboký kaňon vás povede směrem k Turistickému mostu, kolem zajímavých skalních útvarů. Jeho hlavní osu tvoří říčka Křinice, u které jsou nainstalované panely naučné stezky, prozrazující spoustu zajímavostí o obyvatelích živočišné říše, kterým je říčka domovem. Oblíbenými turistickými cíli jsou v této oblasti skalní převisy a jeskyně.

Dřevěný most přes Křinici vás dovede do svahu, který ukrývá Jeskyně víl, známá svou bohatou ledovou výzdobou, která se tu tvoří na sklonku zimy. Na západ od Kyjova mezi skalami roztodivných tvarů stojící zřícenina Kyjovského hradu, který je největším ze skalních hradů Českého Švýcarska a Lužických hor. Torzo je přístupné za pomoci schůdků tesaných do skal, které jsou dílem místních turistických spolků. Schody vedou i na vyhlídku, která sloužívala jako strážní věž. Kyjovském údolí můžete prozkoumat jeho spodní patra podél říčky a také vystoupat do horních pater skalních věží. Částí údolí vás provede i Köglerova naučná stezka.

 

Do údolí s dětmi

Údolí je dobře dostupné díky příjemné zpevněné silnici i rodinám s malými dětmi. Rodiče, jejichž děti jsou již trochu větší, mohou využít asi čtyři kilometry dlouhý okruh po žluté TZ po silnici vzhůru do kopce, kde odbočí vpravo kolem budovy bývalé školy na Kinského vyhlídku. Odtud vede cesta po žluté značce úzkými schody a po lesních pěšinkách dolů, stoupá nahoru přes Bratrské kameny ke Kyjovskému hrádku. Skalní průrvou pak míří dolů na rozcestí Pod praporkem a následuje pohodlný úsek po červené značce podél Křinice k parkovišti.

 

Mlčenlivý svědek lidského utrpení

Na konci Kyjovské údolí stojí památník věnovaný zajatcům pochodu smrti z 28. března 1945. Ani se nechce věřit, že takový krásný kout přírody byl svědkem nezměrného lidského utrpění. Pochod smrti tvořilo na pět stovek zajatců z koncentračního tábora Schwarzheide, kteří kráčeli za nelidských podmínek vstříc nejasnému osudu. Kromě mnoha dalších míst prošli také přes Kyjovské údolí.

 

Zajímavost

V údolí vám zde osazené pamětní desky připomenou významné osobnosti regionu – MUDr. Johanna Hilleho, který byl krásnolipským předsedou Horského spolku pro nejsevernější Čechy, a bratry Eduarda a Františka Bienertovi, vlastivědné badatele ze Šluknova.

 

Přístupnost

Do Kyjova vede silnice směr Nový Bor – Jiřetín pod Jedlovou – Rybniště – Doubice – Kyjov. Ve směru od Děčína pojedete směr Huntířov – Česká Lípa – Rybniště – Doubice – Kyjov. Při cestě vlakem se nejbližší železniční zastávka nachází v Krásné Lípě, odkud půjdete dál pěšky. Využít můžete také turistický autobus linky č. 434, který jezdí o prázdninách na trase  Děčín  - HřenskoJetřichovice – Krásná Lípa a zpět a staví i v Kyjově.

 

Doporučení

Kyjovské údolí je ideálním místem pro výlety v kterémkoliv ročním období. V létě nabízí chladivý stín skal a lesního porostu, na konci zimy sem můžete zamířit za vyhlášenými ledopády.

 

Občerstvení

Příjemné posezení a pochutnání nabízí stylová restaurace s venkovní terasou a udírnou Kyjovská terasa v Kyjově, nedaleko parkoviště. Další možnost občerstvení je ve městě Krásná Lípa.

 

Parkování

V obci Kyjov můžete zaparkovat naproti chatě Na Fakultě. Přímo odtud vede cesta do údolí s odbočkami do skal.

 

TIP NA VÝLET

Při návštěvě Kyjovského údolí neopomiňte zavítat do malé rekreační obce Kyjov, která také leží v údolí Křinice. Spatříte tu několik pěkných lidových dřevěných stavení, typických pro tento kraj. Nevelká kyjovská přehradní nádrž je využívaná jako koupaliště a kromě příjemného osvěžení vám nabídne plochy na slunění a kiosek s občerstvením.

zdroj:mapy.cz