/album/fotogalerie110/a2236-jpg/
/album/fotogalerie110/a2241-jpg/
/album/fotogalerie110/a2255-jpg/
/album/fotogalerie110/a2247-jpg/
/album/fotogalerie110/a2253-jpg/
/album/fotogalerie110/a2238-jpg/

Poloha na mapě

Bastei - neboli Basteibrücke, Saské Švýcarsko, Německo

Bastei je to snad nejnavštěvovanější místo Saském Švýcarsku a nutno říci, že právem. Tato krásná vyhlídková skála se tyčí 190 metrů nad hladinou moře, asi 1,5 km od Rathenu. Úchvatné to místo.

Bastei

     

O areálu samotném

Nachází se zde přírodní rezervace Naturschutzgebiet Bastei, která má rozlohu okolo 800 hektarů, byla ustanovena v roce 1938 a je nejstarší v Saském Švýcarsku.  Pro turisty je zde přípraven hotel se vším komfortem a komplex restaurací. Největší atrakcí areálu  je dlouhý kamenný most o délce 76 metrů vklíněný mezi skály, tzv. Basteibrücke. Kamenný most vznikl lidskou rukou již v roce 1826, kdy se Saské Švýcarsko začalo zpřístupňovat prvním turistům, kteří v duchu romantismu podnikali cesty do přírody.

 

Co zde uvidíte

Dnešní podoba mostu je z roku 1851, most vede přes Kuní jámu (Mardertelle) a spojuje tak Bastei se skálou Neurathen, kde v terénu najdete poslední zbytky hrádku z poloviny 14. století. Při úpatí skály jsou další zbytky skalního hrádku Altrathen, jsou však již velmi nepatrné. K zajímavostem patří skalní divadlo Felsenbühne s kapacitou 2000 míst, které bylo zřízeno v roce 1936. V blízkém údolí Grünbachtal je Kosí jezero – Amselsee, po jehož hladině se můžete projet na loďce. Bastei spadá pod obec Kurort Rathen, na pravém břehu Labe, jsou to příjemné lázně, původně ves rybářů a kameníků. Na levém břehu pak leží obec Oberrathen, kde je vlaková zastávka a parkoviště, spojení mezi oběma břehy zajišťuje přívoz. A pokud vás zajímají krásy našich sousedů, tak se podívejte kam můžete vyrazit na zážitkové zájezdy do Německa

 

výhledy na labe z basteievyhlídková plošina

 

Přístupnost

K Bastei se dostanete po silnici z Bad Schandau, Pirny a Hřenska. Z Kurort Rathen vede k vyhlídkové plošině modrá značka (pozor na stoupání). Parkování v obci Oberrathen na levém břehu Labe. Vlaková zastávka v Oberrathen směr Bad Schandau a Pirna. 

 

Parkování

Přibližně 2 km před Bastei se nachází odstavné placené parkoviště,  odkud se dopravíte autobusem přímo k Bastei. Přibližně 500 m od areálu Bastei se nachází druhé placené parkoviště.

Tip na výlet

Zaparkujte Váš automobil v malebné obci Kurort Rathen, kde také využijte přívozu přes řeku Labe. Z druhé strany se vydejte směrem na Bastei (budete stoupat) po červené turistické trase k Amselsee, kde se můžete projet na lodičkách obklopeni skalami. Dále pak budete pokračovat až na modrou turistickou trasu, odkud se bude vracet přes samotnou Bastei zpět do Kurort Rathen.

mapa jak na bastei

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibližně 5km. Středně náročná trasa, počítejte se stoupáním. Není vhodná pro dětské kočárky a vozíčkáře

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete v Kurort Rathen nebo na Bastei, kde je restaurace a několik stánků rychlého občerstvení.