/album/fotogalerie109/vyhlidka-belveder-v-ceskem-svycarsku-1-jpg/
/album/fotogalerie109/vyhlidka-belveder-v-ceskem-svycarsku-2-jpg/
/album/fotogalerie109/a2235-jpg/
/album/fotogalerie109/a2232-jpg/
/album/fotogalerie109/a2233-jpg/
/album/fotogalerie109/a2234-jpg/

Poloha na mapě

Vyhlídka Belvedér - Labská stráň, České Švýcarsko

Vyhlídka Belvedér je nejstarší a jednou z nejhezčích vyhlídek v Českém Švýcarsku s nádhernými výhledy na Labský kaňon. Belvedér leží kousek od Labské stráně a je také přístupný automobilem.

Vyhlídka Belvedér

     

O vyhlídce Belveder

Stupňovitá terasa, se sallou terenou (v podobě umělé jeskyně) s vysokou arkádou a s erbovním znakem Clary-Aldringen, umístěná na vysoké pískovcové skále, trčí do výšky 160 metrů nad Labem. Poblíž byl zbudován šlechtický letohrádek. Vyhlídka je vystavena v počátečním romantickém období turistiky na počátku 18.století. Vyhlídku Belveder nechal postavit František Karel Clary-Aldringen. Nejdříve sloužila jako místo pro koncerty, kde se bavila šlechta a její hosté, kteří sem přijížděli kočárovou cestou alejí z Bynovce, kde bylo panství a zámek rodu Clary-Aldringen. V roce 1791 vyhořel zámek v Bynovci a šlechta přestala mít o vyhlídku zájem. Zato však vzrůstal zájem o vyhlídku ze strany turistů. V roce 1841 byla postavena skromná dřevění hospoda, která byla v letech 1888 – 1889 nahrazena kamennou budovou, dnes Hotel Belveder, která turistům slouží až do současnosti.

 

Báječné to výhledy

Z vyhlídkové skalní terasy je výhled na unikátní Labský kaňon, který je kandidátem na zápis do UNESCO. Dále uvidíte Dolní Žleb, severní Německo, stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone, sklaní hřbet Schrammsteine a Grosse Winterberg. Nejkrásnější je zde letní západ slunce. Další výhledy jsou od hotelové terasy, kde si můžete dát šálek kávy či malé občerstvení.

 

Přístupnost

Vyhlídka Belveder je přístupná z Labské Stráně po červené turistické značce. Pěkná je také turistická cesta vedoucí po bývalé kočárové cestě z Děčína a po cestě od Hřenska (rovněž červená značka).  Možnost ubytování a občerstvení v Hotelu Belveder. Více informací o hotelu Belveder.

 

Parkování

Několik málo míst k zaparkování je kousek před hotelem. Dojedete sem po zpevněné cestě z Labské stráně.

 

Vstupné

Přístup na vyhlídku volný celoročně.

 

Tip na výlet

Skutečný turistický zážitek, to je červená turistická trasa z Děčína. V Děčíně vystoupejte na Stoličnou horu odkud budete mít nádherný výhled na celý Děčín. Z Kváďáku jak se tomuto místu také říká, dále pokračujte po červené turistické trase přes Růžový hřeben až na vyhlídku Belveder. Cesta se vine po vrcholcích skal a tak budete mít zaručeno o spousty zajímavých výhledů. Z Belvederu můžete dále pokračovat po červené až do Hřenska přes údolí Suché Kamenice, které je také oblíbeným místem fotografů. Zpět do Děčína se můžete vydat autobusem, které jezdí pomerně často nebo také výletní lodí.

cesta přes růžový hřeben na vyhlídku Belveder

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

přibližně 16 km. Nenáročná trasa. Cesta není vhodná pro dětské kočárky a vozíčkáře.

 

Občerstvení na cestě

Občerstvit se můžete na začátku trasy v Děčíně nebo poté na hotelu Belveder či ve Hřensku.