/album/fotogalerie119/a2274-jpg/
/album/fotogalerie119/a2275-jpg/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Hrad Sloup

 

Sloupské jeskyně

Havraní skály - Nový Bor, Lužické hory

Pískovcový hřbítek se sedmi skalkami a věžemi, asi dva kilometry východně od Nového Boru. Vrcholky skal jsou vysoké až 20 metrů, vystupují vysoko nad okolní stromy a umožňují pěknou vyhlídku do kraje.

Havraní skály

     

O vyhlídce

Na nejmohutnější skalní hříbek a nejvyšší z nich (371 m) vedou vytesané schůdky. Na této skále bylo podle pověsti ještě v 17. století popraviště Sloupského hradu.  Schůdky umožňují přístup i na další skalky. Celá vyhlídka nesla původně název Sedm havranů, ten se vztahuje k pověsti, že to je sedm za trest zkamenělých knechtů zlého rytíře. Roku 1829 nechal hrabě Kinský vyhlídku upravit a zpřístupnit pro první turisty a návštěvníky Lužických hor. Při úpatí skal nechal postavit dřevěný altán. Havraní skály jsou ideální pro horolezce, jelikož zde jsou vystavěny i cvičné skály.

 

Přístupnost

K vyhlídce Havraní skály se dostanete z Nového Boru po zelené turistické značce. Vyhlídka je ve vzdálenosti 2 km.

 

Tip na výlet

Vydejte se na Havraní skály z Nového boru po zelené přes Novoborskou vyhlídku a dále pokračujte přes Cvikov až do Rousínova. Odtud pokračujte po červené na vrchol hory Klíč, odkud budete mít parádní výhledy do okolí. Z Klíče se vrátíte zpět do Boru po červené.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibližně 20 km. Středně náročná trasa. Náročnější je výstup na Klíč.

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete v Boru, Cvikově a ve Svoru