/album/fotogalerie234/jedlova-jpg2/
/album/fotogalerie234/rozhledna-jedlova-jpg/

Poloha na mapě


Rozhledna Jedlová - Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory

Vyhledávané místo Lužických hor rozhledna Jedlová. Na jejím vrcholu naleznete zachovalou kamennou rozhlednu, ale také výtečnou restauraci. V zimě naopak jsou zde dobré podmínky pro lyžování.

Rozhledna Jedlová

Foto: Oass

     

O rozhledně samotné

Rozhledna Jedlová je postavena na výrazném znělcovém vrchu a je dominantou obce Jiřetín pod Jedlovou. Hora  se klene do výšky 774 metrů nad mořem. Dnes je to rekreační oblast s rozhlednou, turistickou chatou a areálem zimních sportů. Z Jedlové je ohromující výhled na Lužické hory, Bezděz, Milešovku, České Švýcarsko, Ještěd nebo Děčínský Sněžník a v pozadí Krušné hory. Název pochází od původních hojných jedlových porostů. Přes vrchol vede důležité evropské rozvodí. 

 

 

Trocha historie

Kamenná rozhledna je 23 metrů vysoká a začala se stavět v roce 1890. Na konci druhé světové války byla ve špatném stavu a postupně chátrala. Nová rekonstrukce přišla až v roce 1992 a o rok později byla rozhledna znovu zpřístupněna. Na vrcholku hory je pomník básníka Friedricha Schillera, v podstavci jsou umístěny balvany z nerostů charakteristických pro 19 okolních měst a obcí, které se podílely, v roce 1905, na stavbě pomníku. V minulosti byla na vrcholu rozsvícená lucerna, která umožňovala snadnější orientaci. V okolí jsou lyžařské běžecké terény a sjezdové tratě.

 

Přístupnost

Na vrchol Jedlové Vás zavede zelená a červená turistická značka z Jiřetína pod Jedlovou. Závěrečný výstup na vrchol je velmi strmý.

 

Vstupné

Vstupné na rozhlednu 20 Kč. Děti do 6 let zdarma.

 

Provozní doba

Otevřena celoročně, kromě dnů, kdy jsou nevhodné povětrností podmínky.

 

Tip na výlet - za poznání okolí Jiřetína

Jiřetín je malebné městečno a má také co nabídnout. Cestu začněte po zelené turistické trase přes Křížový vrch, kde si můžete prohlédnout zajímavou křížovou cestu. Následně pokračujte k rozcestníku "Jedlová - sjezdovka", odkud začnete stoupat po červené trase až na vrchol Jedlové. Po prohlídce a občerstvení na vrcholu Jedlové pokračujte dále po červené na zříceninu hradu Tolštejn, kde je také restaurace. Z Tolštejna pak dále pokračujte do Lesné a odtud zpět po žluté trase do Jedlové.

mapa jak na jedlovou a tolštejn

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibližně 9 km. Středně náročná trasa se stoupáním.

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete na vrcholu hory Jedlové nebo na hradě Tolštejn a poté také v Jiřetíně.