/album/fotogalerie114/a2267-jpg/

Poloha na mapě


Klíč - Nový bor, Lužické hory

Velmi nápadný osamocený znělcový vrch pyramidového tvaru, to je hora Klíč. Tuto zajímavou horu naleznete kousek od Nového boru. Sice výstup je trošku strmější, ale výhledy stojí za to.

Klíč - Nový bor,

     

O hoře samotné

Klíč sáhá do  nadmořské výšky 760 metrů. Je to čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor a leží tři kilometry od  Nového boru  a 1,5 kilometru od Svoru. Klíč tvoří přirozenou dominantu Nového Boru. Je zde státní přírodní rezervace květeny a stromů. V místních skalnatých terénech se prohánějí kamzíci, kteří byli v Lužických horách vysazeni na začátku 20. století. Na jihozápadním úbočí hory je zkosená svislá místy až převislá skalní stěna, na které se koncem zimy vytvářejí ledové záclony a krápníky i ledopády. Přes relativně nízkou nadmořskou výšku má hora a okolí horské klima se zajímavou květenou. Sníh vydrží až do května. Hora je velmi navštěvována v letní sezóně pro hojný výskyt borůvek, kterých zde rostou celé plantáže na vykácených pasekách.

 

 

Trocha historie

Na starých mapách je hora známa pod názvem Kleis. V roce 1925 je v českém průvodci označena již jako Klíč. Jméno pravděpodobně vzniklo ve spojitosti se slovanským výrazem kluč, což je vyvěrající voda nebo pramen, který pod sedlem hory skutečně vyvěrá. Na konci 18. století byl Klíč strážnou horou, ze které se ohněm oznamovalo nebezpečí. Bájné pověsti se zmiňují i o středověkém opevnění. V roce 1872 byla na vrcholu vystavěna pro potřeby turistů chata, která sloužila až do druhé světové války a poté byla zničena. Plány na novou výstavbu se nikdy neuskutečnily. Po roce 1945 se začal opět rozvíjet turistická tradice. V roce 1962 se na hoře uskutečnilo první zimní táboření.

 

Přístupnost

Na Klíč vede poměrně namáhavá turistická stezka z Nového Boru po červené značce o převýšení 400m. Odměnou Vám bude majestátní rozhled. Za dobrého počasí je vidět i Říp. Uprostřed trasy na vrchol je Kamzičí studánka s pitnou vodou. Při cestě na vrchol spatříte kamenné moře.

 

Tip na výlet

Vydejte se z Nového Boru na vrchol hory Klíč a poté se vydejte po modré pod Klíč a následně po žluté přes Kytlice do Polevska. Odtud se již budete vracet do Nového Boru po modré.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibližně 20 Km. První část trasy je náročná.

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete v Kytlicích a Polevsku