/album/fotogalerie113/a2263-jpg/
/album/fotogalerie113/a2264-jpg/
/album/fotogalerie113/vyhled-na-konigstein-jpg/
/album/fotogalerie113/dsc-2603-jpg/
/album/fotogalerie113/za-vyhlidkami-na-liliensteinu-jpg/
/album/fotogalerie113/skaly-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Pevnost Königstein

 

Kleine Bastei

Lilienstein - Bad Schandau, Saské Švýcarsko

Vydejte se za krásnými vyhledy na Lilienstein, na jednu z dominant Saského Švýcarska. Lilienstein naleznete přibližně 16 km od Hřenska a výstup až na vrchol se Vám odmění výhledy do okolí a na nedalekou pevnost Königstein.

Lilienstein

     

O hoře samotné

Česky též Liliový kámen je výrazná pískovcová tabulová hora v Saském švýcarsku tyčící se do výšky 415 m.n.m. Horu obtéká řeka Labe ze tří stran. Výstup se táhne 110 metrů vysokým svahem a 65 metrů vysokým skalním schodištěm na vrcholovou plošinu. Na vrcholu naleznete sporé zbytky základů bývalého hradu ze 14. až 15. století, kterým byl strážní hrad Koenigstein, ale také památník, řadu vyhlídek a výletní restauraci s občerstvením. Hora Lilienstein nabízí krásné panoramatické výhledy do okolí celé oblasti Saského Švýcarska.

 

výhledy z vrcholu liliensteinulezen na vrchol hory

 

Jak na Lilienstein

V Bad Schandau odbočíte ve směru na Pirnu před mostem doprava a vydáte se směrem na obce Prossen nebo Habelstadt. Na vrchol samostný se můžete vydat buď po žluté turistické trase z Prossenu nebo po modré, ale více náročnější z Habelstadtu. Pokud se vydáte po žluté cestou se dostanete k budově spravované správou NP Saského Švýcarska, kde jsou také připraveny různé venkovní atrakce pro děti. Od úpatí hory počítejte s příkrým výstupem po mnoha schodech a železných žebřících.

mapa cesty na lilienstein

 

Náročnost výstupu

Výstup po žluté z Prossenu je možný absolovovat i s menšími dětmi a je také vhodný pro starší osoby. Výstup jsme absolovali s pětiletým synem a výstup bez problému zvládnul. Pouze si prosím dejte větší pozor na prudkých schodech, které mohou být pro děti nebezpečné.

 

Občerstvení na vrcholu

Na vrcholu je také výletní restaurace s letní terasou. Můžete se zde i naobědvat. Orientační ceny: malé pivo 2,6 eur, nanuk 1,8 eur. 

 

výletní restaurace na liliensteinupivo radeberg