/album/fotogalerie106/mariina-vyhlidka-otakar-haska-jpg/
/album/fotogalerie106/a2228-jpg/
/album/fotogalerie106/a2225-jpg/
/album/fotogalerie106/a2224-jpg/
/album/fotogalerie106/a2227-jpg/
/album/fotogalerie106/mariina-vyhlidka-od-rynartice-jpg/

Poloha na mapě

Mariina vyhlídka - Jetřichovice, České Švýcarsko

Nejznámější z Jetřichovických vyhlídek, to je Mariina vyhlídka. Nenechte si ujít báječné výhledy na Jeřichovické skály a zvlněnou krajinu Českého Švýcarska. To vše si můžete užít z vrcholku skal, na kterých byla tato zajímavá vyhlídka postavena.

Mariina vyhlídka

FOTO: Otakar Haška

     

O vyhlídce samotné

Vyhlídce se přezdívá též Mariina skála (428 m. n. m.), je to nejznámější a asi také nejoblíbenější místo turistických výletů v Jetřichovických skalách. Tři pískovcové hroty, z nichž prostřední ve výšce 247 metrů se dříve jmenoval Velký Ostrý a dnes Mariina skála, najdete 1 kilometr severovýchodně od Jetřichovic. Skalnatý vrcholek byl přejmenován podle manželky majitele panství, kněžny Marie Anny Kinské v roce 1856, na popud manžela Ferdinanda Kinského. Skála v minulosti sloužila jako strážní místo protipožární hlídky v kraji. Na výhledové ploše je umístěn romantický dřevený altán, je zde panoramatický výhled do okolí, na lesy, skály a kopce Českého Švýcarska. Altán již není původní, starý vyhořel kvůli nedbalosti turistů v roce 2005. Populární je pozorování západu slunce.

 

Přístupnost:

K Mariině vyhlídce se dostanete po červené turistické značce z Jetřichovic od informačního centra. Turistická trsa je s náročnějšími výstupy a k samotné vyhlídce je výstup umožněn po železných schodech.

 

Výstup s dětmi

Výstup na vyhlídku nedoporučujeme s malými dětmi a pro osoby se slabší fyzičkou....

 

Vstupné:

Přístup k výhlídce volný celoročně.

Tip na výlet - naučná stezka Jetřichovickými skalami

Z Mariiny vyhlídky dále můžete pokračovat po naučné stezce Jetřichovickými skalami na Vilemíninu vyhlídku a dále pak přes Rudolfův kámen až Pohovku, odkud se můžete vrátit zpět do Jetřichovic po zelené turistické trase nebo pokračovat v cestě po červené trase až na Vysokou Lípu.

turistický okruh jetřichovickými stěnami

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibižně 6 km. Středně náročná trasa se stoupáním. Není vhnodná pro dětské kočárky a vozíčkáře.

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete v Jetřichovicích nebo pokud se nebudete vracet do Jetřichovic, tak je možné se občerstvit ve Vysoké Lípě nebo na Mezní Louce.

Povívejte se na výhledy z Mariiny vyhlídky

     

 

Hledáte ubytování v Jetřichovicích?

V Jetřichovicích a okolí se Vám nabízí bohaté možnosti ubytování. Doporučujeme si vytvořit včas rezervaci ubytování v Jetřichovicích. Ubytovací kapacity jsou vždy brzy obsazené.