/album/fotogalerie116/dsc-0660-jpg/
/album/fotogalerie116/a2270-jpg/
/album/fotogalerie116/dsc-0670-jpg/
/album/fotogalerie116/a2268-jpg/
/album/fotogalerie116/dsc-0693-jpg/
/album/fotogalerie116/dsc-0688-jpg/

Poloha na mapě 


Zobrazit místo Panská skála na větší mapě

Panská skála - Prácheň, Kamenický Šenov, Lužické hory

Kdo by neznal tuto čedičovou skálu. Kdo si nevzpomíná, tak si určitě vzpomene na pohádku Pyšná princezna. Tento čedičový útvar, nebo -li  Panská skála, leží v obci Prácheň.

Panská skála

     

O Panské skále

Právě zde se filmovaly legendární scény z pohádky Pyšná princezna. Panská skála je dnes význačnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou. Půvabná skála je situována několik metrů od silnice u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova. Je to vulkanický čedičový útvar a od roku 1895 také nejstarší geologická rezervace u nás. Panská skála je vytvořena z pěti- až šestibokých sloupců, které jsou uspořádány svisle a šikmo a jsou dlouhé až 12 metrů. U skály je malé romantické jezírko, vzniklé z vytěžené jámy a zalité dešťovou vodou. Skály vypadají jako píšťaly varhan, proto se jim lidově říká Varhany. S postupnou těžbou by Panská skála určitě zanikla, o její zachování se zasloužila celá řada osobností včele s Josefem Emanuelem Hibschem. Z vrcholu Panské skály je překrásný výhled do okolí.

 

Přístupnost

Ke skále se dostanete po zelené a žluté turistické trase z Kamenického Šenova. Délka cca 1, 5 km. Z Kamenického Šenova vede ke skále také cyklostezka. Skála je volně přístupná po celý rok.

 

Parkování

U skály je také větší parkoviště a informační centrum.

 

Tip na výlet

Vydejte se z varhan po zelené trase na Kamenický hrad, nádhernou to zříceninu bývalého hradu, který naleznete kousek od České Kamenice. Cestou se můžete stavit v Kamenickém Šenově v muzeu skla.

trasa na varhany

zdroj: mapy.cz


Kontakt 

Informační centrum 

Tel.: +420 725 767 401 

E-mail: infocentrum@kamenicky-senov.cz 

Web: www.kamenicky-senov.cz