/album/fotogalerie117/a2271-jpg/
/album/fotogalerie117/a2272-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Tanečnice - Mikulášovice, České Švýcarsko

Rozhlednu Tanečnici nalezente na okraji  Labských pískovců poblíž obce Mikulášovice na okraji Českého Švýcarska, asi 2, 5 km severozápadním směrem. Je to jeden z nejoblíbenějších výletních cílů celé oblasti.

Rozhledna Tanečnice

     

O rozhledně

Rozhledna  se klene v nadmořské výšce 598 metrů, je to zděná osmiboká rozhledna a nejseverněji položená rozhledna v Česku. Kopec se nachází až u samých hranic s Německem. V blízkosti rozhledny jsou zbytky obce Tomášov, která má dnes převážně rekreační charakter a je zde bývalý hraniční přechod do Německa, kam můžete podniknout další turistické výlety. Na vrcholu hory Tanečnice je pramen pitné vody. Nově je u rozhledny otevřena restaurace s příjemnou obsluhou a výbornou domácí kuchyní, dále pak půjčovna koloběžek a pro děti je připraven skákací hrad.

 

Z historie rozhledny

Pro výhodnou polohu, díky zásluze turistického spolku, byla vystavena v roce 1885 dřevěná rozhledna, která tu prý již stála ve 30. letech v 19. století. Rozhledna byla oblíbeným výletním cílem jak turistů z české strany, tak i z blízkého saského Sebnitz. Rozhlednu však postihla rána, když  byla v roce 1903 zničena větrnou bouří.  Dnešní kamenná rozhledna pochází z roku 1905, je vysoká 26 metrů a má 138 schodů. Rozhledna Tanečnice by postavena za peněžní podpory hraběte Františka Václava Salma Reifferscheidta.

 

O Krásné víle

Pověst praví, že na vrchol chodí tančit krásná dívka, která svádí myslivce. Pod rozhlednou je restaurace, které se říkalo Chaloupka strýčka Toma. V roce 1979 zde byla postavena větší restaurace ve stylu koliby.

 

V Mikulášovicích se můžete ubytovat v hotelu Ron nebo si můžete vybrat ubytování v okolí Krásné Lípy...

 

Přístupnost

K rozhledně  se dostanete po modré turistické značce z obce Mikulášovice, ze které vede také cykloturistická trasa až na vrchol.

 

Vstupné

10 Kč

 

Provozní doba

Otevřeno denně od 9:00 do 21:00, dále dle potřeby

 

Kontakt

Rozhledna Tanečnice

Mikulášovice

Tel.: 731 169 081

www.mikulasovice.cz

 

Tip na výlet - za rozhlednami

Z Mikulášovic se vydejte po modré na Tanečnici, poté se kousek vraťte zpět, odbočte na žlutou trasu a následně v Německu na modrou. Pokračujte po hranici po modré přes po žluté Wachberg k hezké dřevěné rozhledně Weifberg. Po prohlédnutí rozhledny se vrátíte zpět do Mikulášovic po žluté trase.

mapa trasy na tanečnici

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Přibližně 17 km. Nenáročná trasa