/album/fotogalerie220/velkychlum001-jpg1/
/album/fotogalerie220/velkychlum002-jpg1/
/album/fotogalerie220/velkychlum003-jpg1/
/album/fotogalerie220/velkychlum004-jpg1/
/album/fotogalerie220/velkychlum006-jpg1/

Poloha na mapě

Rozhledna Velký Chlum - Děčín

Nedaleko města Děčína se nachází čedičový vrch Chlum. Hora specifická tím, že má dva vrcholy. Malý Chlum (447 m n. m.) a Velký Chlum (507 m n. m.).

Rozhledna Velký Chlum

     

Minulost Chlumu 

Z jedné strany Chlumu se rozkládá krajina Českého středohoří, druhá strana je doménou Krušných hor a Labských pískovců. Rozhledna na vrcholku Velkého Chlumu byla postavena v letech 1928 – 1929 a otevřena pak v květnu 1930. Nejprve pod Velkým Chlumem stávala od roku 1893 chata, kterou v roce 1924 nahradila restaurace s možností ubytování. Následné rozhodnutí o výstavbě rozhledny bylo jen logickým vyústěním. Rozhlednu projektoval děčínský architekt Jahnel a výsledkem byla 16 metrů vysoká kamenná věž. Po válce však zájem o ni upadal a tak začala sloužit jako vysílač. Po roce 1996 přišla změna. Rozhledna se dočkala celkové rekonstrukce a byla v červenci roku 1997 znovu zpřístupněna. K jejímu vrcholu vede celkem 83 schodů a je celoročně volně přístupná.


I na druhém vcholu stávala rozhledna. Na Malém Chlumu to byla malá turistická chata s plochou střechou, která sloužila jako vyhlídka a těšila se velkému zájmu turistů. Otevřena byla na jaře roku 1879 u příležitosti celonárodních oslav stříbrné svatby Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty. Se stále stoupajícím zájmem turistů o návštěvu vyhlídky byla vybudována nová dřevěná, 14 metrů vysoká rozhledna, zpřístupněná v listopadu roku 1898. Několikrát byla výrazně poškozena větrem a vydržela sedmnáct let, než se definitivně zřítila.


Výhled do okolí

Velký Chlum skýtá nádherné výhledy na České středohoří s Kletečnou a Milešovkou, pohledem na západní straně lze spatřit Krušné hory a z dalšího místa pak třeba Děčínský Sněžník. Vzrostlé stromy poněkud brání dalšímu výhledu na oblast Českého Švýcarska, přesto lze jeho vrcholky zahlédnout.

 

Kudy k Velkému Chlumu?

Autem: z Děčína ve směru na Benešov nad Ploučnicí do Horního Chlumu, ležícího v sedle mezi Malým a Velkým Chlumem. Odtud pěšky přibližně jeden kilometr po červené turistické značce až pod vrchol Velkého Chlumu.

 

Vlakem: Nejbližší železniční zastávka Děčín-Staré město, na trati Ústí nad Labem-Střekov-Děčín. Dále po červené turistické značce k rozhledně.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Trasa měří 1 kilometr a nastoupáte 321 metrů.