/album/fotogalerie298/ruze-decin-jpg/
/album/fotogalerie298/decin-ruzova-zahrada-jpg/
/album/fotogalerie298/a10001559-jpg/
/album/fotogalerie298/zamek-decin-jpg5/

Poloha na mapě

Růžová zahrada Děčín - místo pro milovníky přírody a romantiky

Jedinečnou ozdobou děčínského zámku je okrasná Růžová zahrada. Rozkládá se na skalní terase nad městem Děčín a nabízí přívětivou atmosféru s podmanivou krásou a vůní královny květin, umocněnou výjimečnou barokní architekturou.

     

Růžová zahrada, chlouba děčínského zámku

Růžová zahrada je součástí raně barokní ozdobné zahrady ze sedmdesátých let 17. století, kterou v rámci přeměny původního zámeckého areálu na reprezentační rodové sídlo nechal vybudovat hrabě Maxmilián Thun-Hohenstein. Výsledkem jeho touhy po okázalosti je v areálu děčínského zámku nejen Růžová zahrada, ale také přístupová cesta Dlouhá jízda, nádherná konírna či kostel Povýšení sv. Kříže. Kdo ví, zda pan hrabě mohl tušit, že v kryptě tohoto kostela bude jednou pochován. Členové rodu Thun-Hohenstein bývali sice pohřbíváni v rodinné kryptě kaple sv. Jana Nepomuckého v Chrástu a to až do roku 1935, ale z důvodu častých útoků vandalů byly jejich ostatky přemístěny do krypty kostela Povýšení sv. Kříže.

 

Krása růží se snoubí s barokní architekturou

Rosarium je dílem zámeckého zahradníka Františka Jossta, který zde pěstoval růže v úctyhodném počtu druhů. Růže ze zahrady děčínského zámku si dokonce vysloužily proslulost v celé habsburské monarchii. Poloha rosaria na skalní terase nad městem spolu s pojetím celé zámecké zahrady ve stylu prvku zahradní architektury italského giardinetta dává celému areálu punc jedinečnosti a svědčí o mistrovství barokní architektury.

 

Tóny hudby s vůní růží

Procházka zahradou je krásným zážitkem pro všechny milovníky přírody i architektonických památek. Zahradu z jedné strany ohraničuje gloriet zdobený souborem soch mytologických božstev, z druhé strany sala terrena, jejíž výmalbu na stropě a zdech tvoří původní nástěnné malby s výjevy příběhu řecké mytologie. Toto jedinečné místo nezklame ani milovníky hudby, neboť v létě se zde konají podvečerní koncerty komorní hudby. Růžová zahrada se právem řadí mezi nejkrásnější památky nejen zámku, ale celého města Děčína.

 

Do zahrady Dlouhou jízdou

Do Růžové zahrady se dostanete buď z Dlouhé jízdy, nebo parkovými cestami po severním úbočí zámeckého vrchu, jejichž východiskem jsou ulice Zámecká a Křížová. Z její krásy a vůně se můžete těšit od jara do pozdního léta, ale své kouzlo neztrácí ani s posledním uvadlým květem. Zahrada je přístupná v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích od 10.00 do 18.00 hodin, od května do srpna denně od 10.00 do 20.00 hod., a v září denně od 10.00 do 18.00 hod. Dospělí zaplatí vstupné 15,- Kč, děti, studenti a důchodci 6,- Kč.

 

Za barokními perlami zámku

Návštěvu Růžové zahrady můžete spojit v rámci okruhu „Barokní perly zámku“ s prohlídkou nádherné barokní konírny a bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže, do kterého vás přivede krytá spojovací chodba. Tento okruh je pro vás připraven od dubna do října, denně ve 13.00 a 16.15 hod. Užít si můžete také prohlídku zámeckých interiérů, které se vám představí prostřednictvím okruhů „Zlatá léta děčínského zámku“ a „Návštěva u knížete Františka Thuna“. Po prohlídce si můžete pochutnat v zámecké restauraci, nebo v kavárně s creperií na hlavním nádvoří. Zdejší vyhlášené palačinky jsou příjemným bonusem chvílí, které jste strávili v zámeckém areálu. A pokud byste si chtěli navíc dopřát na zámek netradiční pohled, vydejte se na Pastýřskou stěnu, odkud jej budete mít jako na dlani. Bližší informace včetně možnosti rezervací prohlídek najdete na oficiálních stránkách zámku   www.zamekdecin.cz  .

 

Tip na výlet

Spojte prohlídku růžové zahrady a poznávání města Děčín s návštěvou zoologické zahrady. Pokud si chcete poměrně uchrátit cestu, zvolte na začátek Tyršův most, za mostem přejděte železnici a vydejte se doleva po červené stezce, dále zvolze první levou odbočku k Pastýřské stěně, odtud vás asfaltová cesta zavede přímo až na parkovšitě zoologické zahrady.
 

zdroj: mapy.cz
 

Délka trasy

Trasa měří 1,2 kilometru.