/album/fotogalerie227/brtnicky-hradek-u-brtniku-jpg1/
/album/fotogalerie227/brtnicky-hradek-jpg1/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Osada Kopec

 

Vlčí hrádek

 

Kyjovské údolí

 

Niedermühle

Brtnický hrádek neboli Loupežnický hrádek

Na pískovcovém ostrohu nad Hlubokým dolem, asi 2 kilometry od Brtníků a 12 km západně od Rumburka, se klenou nevelké stopy a zbytky strážného skalního Brtnického hrádku.

Brtnický hrádek

     

O skalním hrádku

Z všech šesti hrádků České Švýcarska a Lužických hor je Brtnický hrádek nejmenší svou rozlohou. Ve 14. století, hlídal jako ostatní, rozlehlé panství Berků z Dubé, spolu s nedalekým Vlčím hrádkem chránil nejkratší spojení od Labe na Šluknovsko a do Lužice, to byla tzv. Lužická obchodní stezka. Neznáme však stavitele hradu a ani původní název hrádku. Na skalisku ve tvaru bochníku jsou dodnes patrné vytesané sklepní prostory, které byly pod jedinou hradní věží. Můžete také najít stopy po otvorech na trámy. Výstup na samotný hrádek je po úzké trase v severním boku skály, to bylo také velkou výhodou hrádku, protože se dal hájit s minimem lidí. Na hrádku patrné také zásahy z předminulého století, kdy si Kyjovský horský spolek, v roce 1890, v prostorách hrádku vybudoval spolkovou klubovnu, která se však nedochovala.

 

Tajemství skalního hradu

Miniaturní hrádek zapadlý v hustých nepropustných lesích budil nejrůznější povídačky o loupežnících. Záhadný je také účel stavby, jeho rozměry totiž nedovolovaly více než výkon malé strážní skupiny. O střežení větší osady nebo podnikaní nemůže být vůbec řeč. Kolem hrádku však vedla středověká komunikace zachycená na dvou dokladech drážďanského zemského archivu, v rukopisné mapě Saska a v soupisu cest ze 16. století. Název Loupežnický hrad pochází z roku 1736 a je výplodem lidské fantazie, i když jak se říká „na každému šprochu, pravdy trochu“, v 18. století se totiž na hradě našla bambitka.

 

Přístupnost

K hrádku se dostanete po zelené značce z Brtníků přes Šternberk (lesní samota,  kde kdysi stával lovecký zámeček, zbouraný kvůli napadení dřevomorkou) a Soví vyhlídku. Přístup k Brtnickému hrádku vede od hlavní značené stezky odbočkou 300 m k vlastní hradní bráně. Výstup na samotný hrádek je po úzké trase v severním boku skály.
 

Tip na výlet

Zajímavou turistickou trasu k návštěvě Brtnického hrádku doporučujeme jako výchozí bod zvolit obec Brtníky, odkud se vydáte po zelené turistické trase přes bývalý zámeček Český Šternberk až Brtnickému hrádku. Odtud budeté dále pokračovat po zelené až na turistický most v Kyjovském údolí. Od turistického mostu se dále vydáte po červené do Zadních Doubic a odtud po modré přes malebnou osadu Kopec zpět do Brtníků.

 

výlet na brtnický hrádek

zdroj: mapy.cz

Občerstvení na trase

Jediné občerstvení na trase je možné na začátku cesty v Brtníkách nebo až poté v osadě Kopec.

 

Délka trasy a náročnost

přibližně 12 km. Trasa je nenáročná.