/album/fotogalerie229/chribsky-hradek-u-doubic-jpg1/
/album/fotogalerie229/chribsky-hradek-jpg1/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Mariina vyhlídka

 

Na Tokáni

 

Šaunštejn

 

Skalní hrad Krásný buk

 

Chřibský hrádek - České Švýcarsko

Chřibský hrádek je jeden ze zajímavých skalních hrádků, které jsou typickými historickými stavbami Českém Švýcarsku a Lužických hor. Objevte romantické rozvaliny s nepatrnými zbytky zdí ukryté v lesích na Jetřichovicku.

Chřibský hrádek

     

Foto: milan286

 

Z historie hrádku

Tento malý hrad založili Michalovicové ve druhé polovině 13. století na ochranu Lužické cesty. Nedoložená pověst však praví, že hrádek založil bájným Cherub Berka jako lovecké sídlo. Pravděpodobně to bylo sídlo fojta, který spravoval přidělené území. Ponejvíce se dochovala spodní část tesané místnosti. Další prvky byly převážně dřevěné. Hrádek byl ideální skrýší pro přechování bohaté kořisti a zbraní z válečných výprav do Saska a Lužice. Hrádku se říkalo také Pustý zámek nebo prý také Karlštejn. Chřibský hrádek trpěl zejména za husitských válek, kdy byl násilně poničen ohněm. Pod hrádkem se prý skrývá poklad.

 

 

Přístupnost:

Hrádek leží nad Doubickým potokem na skalním ostrohu vrchu Spravedlnost u silnice z Doubice na Dolní Chřibskou u hájovny Křížový buk (Saula), kde také najdete informační středisko Národního parku České Švýcarsko a Muzeum opevnění. Na Chřibský hrádek se dostanete po silnici z Dolní Chřibské na Doubice. Vzdálenost 1, 5 km, na silnici odbočka na Chřibský hrádek, pak výstup na ostroh.

 

 

Vstupné:

místo je volné přístupné

 

Tip na výlet

U informačního centra (Saula) zaparkujte Váš automobil, navštivtě Chřibský hrádek a poté se vydejte po silnici směr Doubice. Po přibližně 2,5 km odbočte doleva na žlutou turistickou trasu směr Tokáň. Projdete malebnými skalními městy až na Tokáň, kde se také můžete občerstvit v jednom z několika srubů. Odtud následně půjdete po asfaltové cestě zpět k Saule.

mapka jak na chřibský hrádek a Tokáň

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

přibližně 9 km. Nenáročná turistická trasa. Nelze absolovat úsek po žluté trase s dětkými kočárky a na vozíku.

 

Občerstvení

Občerstvit se můžete na Tokáni.