/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil2-jpg/
/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil3-jpg/
/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil18-jpg/
/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil5-jpg/
/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil16-jpg/
/album/fotogalerie226/skalni%cc%81-hrad-falkenstejn-jetrichovice-mobil12-jpg/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Mariina vyhlídka

 

Na Tokáni

 

Šaunštejn

  

 

Pavlínino údolí

Skalní hrad Falkenštejn - České Švýcarsko

Hrad Falkenštejn najdete 5 kilometrů severně od obce Jetřichovice. Jsou to zbytky skalního hrádku s romantickou polohou. Skalní hrad Falkenštejn byl vystaven v masivu Havraního kamene (303 m).

Skalní hrad Falkenštejn

     

Z historie hradu

Hrad vznikl ve 13. století na ochranu České stezky do Míšně a Lužice. Hrad byl vždy součástí Kamenického panství, měl též funkci správní. První písemná zmínka o hradu je z roku 1395. Hrádek vlastnili Berkové z Dubé, Vartemberkové a v době pohusitské se skalní hrádek Falkenštejn stával sídlem nejrůznějších lapků, proto je v roce 1444 obléhán a poškozen. Zájem o skalní hrádek oživil až romantismus 19.století, kdy se stává oblíbeným výletním cílem. V 19. století se sem pravidelně každou neděli chodila bavit mládež z Jetřichovic a i poté se hrádek těšil stálé pozornosti. Jako cíl pro výletníky byl skalní hrádek Falkenštejn zpřístupněn v roce 1852 díky Vilemíně Kinské, která nechala upravit přístup ke hradu a celý areál pro turistiku. Poblíž cesty na hrad je reliéf erbovního znaku sokola s křížkem.

 

Na hradě uvidíte

Na hrádku jsou stopy po studni a zbytky rozlehlé komnaty, vedle vytesaná místnost byla kaple s kamenným oltářem. U přístupové rozsedliny pak naleznete pamětní desku B. Kletečky, který zde v roce 1974 tragicky zahynul.

 

Přístupnost a vyhlídkové terasy

Poměrně nedávno byl skalní hrádek Falkenštejn zpřístupněn veřejnosti. Na Falkenštejn se nejlépe dostanete z Jetřichovic po žluté turistické značce. Cestou budete muset zdolat několik strmých schodišť a žebříků. Přístupová cesta je velmi dobře značena a zabezpečena. Na vrcholu skalního hrádku je zbudována vyhlídková plošina, odkud budete mít výhled do okoli a zejména na dominantní Havraní skálu.

 

Na vrchol s dětmi

K hradu se nedostanete s dětskými kočárky. Přístupová cesta je poměrně strmá, ale zvládnou i malé děti. Pro děti bude zdolání schodiště a žebříků zajímavým zážitkem, stejně jako možnost se proběhnou po vyhlídkových terasách.

 

Tajemné pověsti

Na Falkenšteinu prý straší majitel hradu, který byl vyhozen z okna. Byl zde prý také uvězněn husitský hejtman a kněz. Hejtman se protáhl oknem a utekl, kněz byl příliš objemný a proto zůstal uvězněn. Loupežnické bandy na Falkenštejnu svými výboji ohrožovaly okolní vesnice. Dlouho je nebylo možné chytit až jednou vše vyzradila děvečka z Falkenštejna. Hrádek byl obléhán, dobyt a většina loupežníků pověšena. Nakonec došlo i na děvečku, které prý připravili strašnou smrt, podélně jí rozřízli pilou na žernovy. Za své skutky, však byli potrestání a po své smrti jsou každou noc jako psi štváni ďáblem v podobě myslivce zdejšími divokými skalami až do České Kamenice. Taková je pověst o Falkenštejnu.

 

 

 

Tip na výlet

Vydejte se na příjemný výlet za skalními hrádky a vyhlídkami Jetřichovických skal. Vaši cestu začnete v Jetřichovicích a vydáte se po žluté přes Falkenštejn na Tokáň. Kousek před Tokání odbočíte na modrou trasu. Na Tokáni je možnost se občerstvit v několika restauracích (Tokáň, jsou dřevěné sruby postaveny rodem Kinských). Na cestu zpět se vydáte po žluté směr Purkratický les a poté po červené za Jetřichovickými vyhlídkami. Jak první na Vás bude čekat Vilemína vyhlídka a o kousek dále známá  Mariina vyhlídka . Z Mariiny vyhlídky je to pak již kousek do Jetřichovic.

mapa trasy na Falenštejn

zdroj: mapy.cz