/album/fotogalerie230/hrad-ostry-jpg2/

Poloha na mapě


Hrad Ostrý (ŠARFENŠTEJN) - Františkov nad Ploučnicí

Na úzkém čedičovém vrchu obtékaném řekou Ploučnicí se kdysi hrdě pnul hrad Ostrý. Ve straších písemných pramenech nazývaný Šarfenštejn. Ze středověkého hradu se dochovaly zbytky věže. Zříceninu hradu Ostrý najdete dva kilometry na jihovýchod od Benešova nad Ploučnicí.

Hrad Ostrý (ŠARFENŠTEJN)

     

Foto: Město Františkov nad Ploučnicí

Z historie hradu

Původní srbské obyvatelstvo, které v kraji žilo nebylo početné, proto sem při kolonizaci přišli němečtí obyvatelé. Hrad byl postaven na královských statcích kolem poloviny 13. století rodem Markvarticů, který byl kastelány v Děčíně. První jasná zmínka o hradu pochází z roku 1268. Ke konci 13. století daroval král Václav II. hrad Janu z Michalovic jako odměnu za pomoc při vyplacení z vězení na Bezdězi, kde ho držel Ota Braniborský. V roce 1406 získává hrad Berka z Dubé, později patřil Vartemberkům a v roce 1445 byl dobyt a vypálen lužickým vojskem. Od roku 1515 je už pustý.

 

Přístupnost:

Na hrad Ostrý se dostanete po silnici z Benešova nad Ploučnicí směrem na Žandov. Hrad je situován na ostrohu nad silnicí u Františkova nad Ploučnicí. Ve středu obce stačí přejít most a vystoupat po cestě až ke zřícenině hradu.

 

Tip na výlet

Výlet s návštěvou hradu Ostrý můžete spojit s návštěvou zámku v Benešově nad Ploučnicí s velmi pěknými interiéry a prohlídkovými okruhy, ale také nezapomeňte vystoupat na Ploučnickou vyhlídku.

zdroj: mapy.cz