/album/fotogalerie228/kamenicky-hrad-v-ceske-kamenici-jpg1/

Poloha na mapě


Kamenický hrad - Lužické hory

Kamenický hrad nebo-li hrad Kamenice se nachází u městečka Česká Kamenice. Hrad stojí na zalesněném čedičovém Zámeckém vrchu (530 m) jihovýchodně od města. Z vrcholu se vám naskytnou hezké výhledy na celou oblast.

Kamenický hrad

     

Foto: Jitka Erbenová (cheva)

Z historie hradu

Vznik hradu není příliš jasný.  Začátkem 15. století byl užíván rodem Vartemberků, ale již roku 1444 byl dobyt a vypálen. V okolí jsou patrné zbytky hradeb. Dříve byla ve zřícenině vystavěna výletní restaurace, která se ovšem nedochovala. Zachována je zřícenina hradního paláce až do výše druhého patra. V písemných pramenech se hrad objevuje nepřímo v roce 1440 při vojenských vpádech Lužičanů, které vedli proti Vartemberkům. Hrad měl obrannou funkci, neboť chránil dolní městečko Kamenici. Poslední ránu mu utržila švédská vojska v roce 1639, kdy hrad vypálila a pobořila. V roce 1880 se rozhodl hrad zpřístupnit turistům českokamenický okrašlovací spolek jako výletní místo. Opraveny byly obvodové zdi hradního paláce a vevnitř vystavěna dřevěná hospoda a 16 metrů vysoká rozhledna. Hostinec byl vyzdoben erby původních majitelů, k dispozici byl také rytířský sál zřízený v roce 1910, kde se mohli turisté občerstvit. V září 1892 hrad navštívil Rainer Maria Rilke, který při té příležitosti vepsal do pamětní knihy hradu báseň. K oblíbeným vycházkovým cílům patřil Kamenický hrad ještě ve 30. letech 20.století, později však stavba začala chátrat a zbyly z ní jen ruiny. S opravou se začalo až v roce 1998 a byla vystavěna nová vyhlídková věž a opraveno hradní zdivo. Z rozhledny je krásný výhled na Českou Kamenici a okolí.

 

Přístupnost:

Hrad s rozhlednou je celoročně volně přístupný. Ke Kamenickému hradu se dostanete z České Kamenice po zelené značce. Vzdálenost cca 5 km.

 

jak na kamenický hrad

zdroj: mapy.cz