/album/fotogalerie231/skalni-hrad-krasny-buk-2-jpg/
/album/fotogalerie231/skalni-hrad-krasny-buk-jpg1/

Poloha na mapě


Krásný buk - České Švýcarsko

Hrad Krásný buk kdysi stával asi půl kilometru západně 500 metrů od nynější osady Krásný Buk, která je dnes součástí Krásné Lípy.

Krásný buk

     

Foto: Milan Keršláger

 

Z historie skalního hrádku

Hrad býval správním centrem části Rumburska na pomezí Žitavska. Jsou zde patrné zbytky hradu, které jsou prorostlé lesem. Historie o vzniku hradu dodnes zarytě mlčí. Dodnes nevíme s přesností, kdy byl hrad založen. Pravděpodobně vznikl ve druhé polovině 13. století. Jeho zakladatelem byl patrně rod Markvarticů. Později získává hrad a přilehlé okolí i Žitavsko Jindřich z Lipé  a na počátku 14. století si zde vytvořil téměř samostatný stát. Byl to jeden z nejmocnějších šlechticů v zemi. Nejstarší písemná zmínka o hradu pochází z roku 1319, kdy Jindřich z Lipé mění severočeské statky s Janem Lucemburským za majetek na Moravě, kam odcházel za svou milenkou vdovou Eliškou Rejčkou. Později byl hrad v majetku Vartemberků a nakonec byl dobyt Lužičany. Byl zničen 15. října 1339. Od té doby hrad pustnul a stala se z něj zřícenina. Hrad stál na žulovém vršku a byl chráněn čtyřmi valy s příkopy. Na okraji lesa je dodnes patrný zbytek příkopu, zbytky zdí a 2 metry silné kamenné základy válcové věže, za kterou stával původní dřevěný palác. V roce 1850 probíhal na hradu archeologický výzkum, který přinesl nálezy keramických střepů, hroty šípů a husitský palcát. Na poli blízko Krásného Buku byla nalezena římská mince císaře Hadriána. Od roku 1994 je areál národní kulturní památkou.

 

Přístupnost:

Hrad najdete 2 kilometry západně od Krásné Lípy a počítejte se stoupání. K hradu se vydejte po červené turistické značce.

 

Tip na výlet

Hezký výlet se Vám nabízí od hradu Krásný buk po zelené trase do Kyjova, kde se můžete také občerstvit a zpět do Krásné lípy přes Vápenný vrch po naučné Koglerově stezce.

turistická cesta na krásný buk do kyjova a koglerova stezka zpět

zdroj: mapy.cz

 

Délka a náročnost trasy

přibližně 12 km. Nenáročná turistická trasa

 

Občerstvení

občerstvit se můžete v Kyjově a v Krásné Lípě