/album/fotogalerie103/a2203-jpg/
/album/fotogalerie103/a2204-jpg/

Poloha na mapě


Kyjovský hrádek - Kyjov, České Švýcarsko

Ze šesti skalních hrádků v Českém Švýcarsku a Lužických horách je Kyjovský hrádek největší, ale zároveň také nejzáhadnější. Vydejte se za poznáním tohoto krásného místa.

Kyjovský hrádek - Kyjov

     

O Kyjovském hrádku

Najdete ho nedaleko přehrady (možnost koupání) v obci Kyjov a 3 kilometry západně od Krásné Lípy. Jsou zde stopy po skalním hradu s okolním Hradištěm na pískovcovém skalním ostrohu spadajícím až 40 metrů kolmými stěnami do kaňonu řeky Křinice. Ve starých cestovních příručkách je toto místo, porostlé lesem, uváděno jako hrad. Poslední archeologické výzkumy místa naznačují zcela jinou funkci. Patrně to bylo sídlo spojené s těžbou železa. Od dalších hrádků se liší svou mohutnou rozlohou. Areál o ploše 150x150 metrů je rozdělen příkopem na vlastní hrad a přehradí.

 

Něco málo z historie

O hradu však nemáme vůbec žádné písemné zprávy. Dnes však můžeme bezpečně říci, že hrad založil rod Michaloviců. V okolí jsou patrné stopy po železné rudě a v příkopu se našla část pece a sklepní prostory. Archeologové rovněž našli keramické nálezy, které nám datují dvojí osídlení, poprvé kolem r. 1300 a podruhé na přelomu 14. a 15. století. Patrně to bylo sídlo středověkých horníků. Ke Kyjovskému hrádku se váže pověst o pokladu. Schůdnost celého areálu je dána množstvím vytesaných schůdků ve skalách, zejména díky místním turistickým spolkům, které se snažily o zpřístupnění hradu na přelomu 19. a 20. století. Kamenné schody vedou k vyhlídce, která původně sloužila jako strážní věž. V místě, kde se sestupuje do údolí, je na skalní stěně znamení kříže, snad je spojen s tragickou události pádu do propasti.

 

Přístupnost:

Přístup k hrádku je volný. Ke Kyjovskému hrádku se dostanete po žluté značce z Krásné Lípy.

 

Okolí:

V blízkosti je další atraktivní lokalita Českého Švýcarska romantické Kyjovské údolí, známé pro své neopakovatelné procházky hlubokými lesy. Cesta je vhodná pro procházky s dětskými kočárky. Nedaleko se také nachází  Kyjovská přehrada , vhodná v letních měsících ke koupání, je zde také stánek s občerstvením.

 

Tip na výlet

Vydejte se na Kyjovský hrádek a rozhlednu Vlčí horu. Z Kyjovské údolí se vydejte po žluté ke skalnímu hrádku a dále po červené až k turistickému mostu v Kyjovském údolí. Z Kyjovského údolí se vydejte po zelené přes Brtnický hrádek do Brtníků (možnost občerstvení). Z Brtníků následně po červené a poté po žluté až na vrchol Vlčí hory, kde můžete navštívit rozhlednu Vlčí horu. Z rozhledny dále pokračujte po naučné Koglerově stezce zpět do Kyjova.

 

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

přibližně 16 km. Středně náročná trasa.

 

Občerstvení na trase

Občerstvit se můžete v Brtníkách nebo na Vlčí hoře.