/album/fotogalerie104/skalni-hradek-saunstejn-ve-vysoke-lipe-10-jpg/
/album/fotogalerie104/skalni-hradek-saunstejn-ve-vysoke-lipe-4-jpg/
/album/fotogalerie104/hrad-saunstejn-ve-vysoke-lipe-5-jpg/
/album/fotogalerie104/hrad-saunstejn-ve-vysoke-lipe-4-jpg/
/album/fotogalerie104/a2212-jpg/
/album/fotogalerie104/a2213-jpg/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Na Tokáni

 

Falkenštejn

 

Vilemínina vyhlídka

Šaunštejn - České Švýcarsko

Vydejte se na bývalý skalní hrádek Šaunštejn, zdolejte několik žebříků a pokochejte se výhledy na Vysokou Lípu a okolí.

Šaunštejn - České Švýcarsko

     

Z historie skalního hradu

Zbytky skalního hrádku na pískovcovém bloku, asi 1 kilometr od Vysoké Lípy a 8 kilometrů severozápadně od České Kamenice. Skalní hrádek Šaunštejn vznikl někdy v polovině 14. století při trase České stezky (nebo též České silnice) na odbočce do Hřenska a k Labi. Patřil rodů Berků a později Vartemberků. V roce 1444 byl dobyt, pustl a stal se útočištěm loupežnických band, zběhů a dobrodruhů. Začalo se mu proto říkat Loupežnický hrádek. Původně měl hrad strážní funkci a signálním ohněm dával vědět nebezpečí či ohrožení a také obchodní výpravy jedoucí z České stezky na sousední skalní hrad Falkenštejn. Tak důmyslná byla štafeta ochrany obchodních stezek.

 

Na vrcholu skalního hradu

Plošina hradní skály je rozdělena do několika bloků se strmými stěnami. Přístup k zbytkům hrádku je zabezpečen pomocí systému železných žebříků, mostků a zábradlí. V terénu patrný prostor bývalé stáje nebo místnosti pro stráž a vytesaná prohlubeň pro uskladnění obilí. Ve skále je vytesán monogram J. J. H. s letopočtem 1760. Patrné je také vyhloubení podvalí pro hradní věž a cisterna na dešťovou vodu. Odměnou za krkolomnou stezku po žebříkách, schodech, můstcích a skalních průrvách bude nádherný rozhled do kraje. Vydejte se za kouzelným hradem Šaunštejn.

 

Jak se na Šaunštejn dostanete

Přístup k hrádku je volný. K hradu se dostanete po žluté a pak odbočkou po červené turistické značce, východiskem výletu Vám může být Vysoká Lípa, můžete jít také po červené značce přes Jetřichovice (9,5 km), výstup je středně náročný až obtížný, zejména v části, kdy půjdete přes úzkou skalní soutěsku, avšak putování je romantické a Vy si budete připadat jako opravdoví dobyvatelé. Takový zážitek si nesmíte nechat ujít. Vyplatí se mít dobré boty.

 

Tip na výlet

vyražte z Vysoké Lípy po žluté a následně po červené na Šaunštejn a poté pokračujte  po červené na Malou Pravčickou bránu , kde byla nedávano vybudována nová vyhlídka. Poté můžete pokračovat dále až na Mezní Louku, kde je možnost občerstvení. Zpět se můžete vydat po žluté nebo pokud jste zdatní turisté a nebojíte několik kilometrů na víc, tak určitě zvolte z Mezní louky modrou turistickou trasu přes  Zámeček a Ptačí kámen.

 

zdroj: mapy.cz