/album/fotogalerie232/na-vlcim-hradku-jpg1/
/album/fotogalerie232/vlci-hradek-2-jpg/
/album/fotogalerie232/vlci-hradek-jpg/

Poloha na mapě


 

Zajímavosti v okolí

 

Brtnický hrádek

 

Na Tokáni

 

Kyjovské údolí

 

Vlčí hrádek - České Švýcarsko

Obtížně dostupný tajemný hrad, ke kterému nevede značená stezka. Zbytky skalního hrádku nazvaného též Pustý zámek nebo hrad Knoblochova noha leží 9 kilometrů jihozápadně od Rumburka.

Vlčí hrádek - České Švýcarsko

     

Z historie Vlčího hrádku

V minulosti to bylo strážné místo, stejně jako sousední Brtnický hrádek. Osazenstvo hrádku mělo za úkol hlídat stezku a doprovázet kupecké karavany. Navazoval na opevnění, které  Berkové budovali pro ochranu obchodní stezky od labských překladišť zboží v Postelwitz a Bad Schandau na Šluknovsko. Vlčí hrádek se klene na zalesněném pískovcovém ostrohu. Kolmé nepřístupné skalní stěny spadají na jihu do Rákosového dolu. Přístup k hradu vedl od východu přes přehradní skalku a po padacím mostě přes příkop. V západní části byla nalezena prohlubeň podvalí pro roubenou hradní věží. V přístupové chodbičce je vyrytá mužská podoba se zamračenou  grimasou, knírem a velkýma ušima, na různých místech jsou stopy po trámech. Skutečné jméno hrádku ani historie nejsou známy, dokonce ani název není původní, ale smyšlený. Hrádek nejspíše vznikl ve 14. století na území spravovávaném Berky z Dubé. Nejdůležitější funkci sehrál za vlády Karla IV. a Václava IV. v době velkého hospodářského rozmachu. Lidově se Vlčímu hrádku přezdívá Knoblochova noha, protože v blízkosti byl důl pánů Knoblochů z Varnsdorfu. Hrádek násilně zanikl v 15. století založením ohně nebo úderem blesku, na hrádku se totiž našlo zuhelnatělé dřevo.

 

Dokonce se tu skrýval bandita

V první polovině 18. století se na hrádku skrýval válečný vysloužilec Jakub  Raschauer, který se stal banditou. Pověst praví, že měl kouzelnou vestu, která ho učinila neviditelným, ovšem i tak skončil v roce 1740 v Lipové na šibenici.

 

Přístupnost

Jak již bylo řečeno, k hrádku nevede značená cesta, přesto se dá Vlčí hrádek nalézt na mapách KČT a dojít k němu. Vlčí hrádek najdete asi jeden kilometr severovýchodě od Turistického mostu při zelené a červené turistické značce, která vede z Kyjovské údolí buď na Brtnický hrádek nebo na Písečnou bránu. Od Turistického mostu se vydáte dále po zelené do Vlčího dolu a zde po cca 250 metrech se cesta prudce stáčí vlevo směrem na hrádek. Připravte se na dobrodružnou cestu s kompasem či buzolou, při které nebude nouze o romantické zážitky.

mapa jak na vlčí hrádek

zdroj: mapy.cz