/album/a43/dsc-1158-jpg/
/album/a43/dsc-1161-jpg/
/album/a43/dsc-1162-jpg/
/album/a43/dsc-1163-jpg/
/album/a43/dsc-1164-jpg/
/album/a43/dsc-1160-jpg1/

Poloha na mapě

Lesní zážitkový areál Rysí stezka - Mezní louka

V dubnu roku 2015 se pro návštěvníky Českého Švýcarska na Mezní louce otevřela Rysí stezka. Zážitkový areál seznamuje zajímavou i zábavnou formou s péčí o zdejší lesy, jejich druhovou pestrostí i historickým vývojem. Rysí stezka, kterou ocení především rodiny s dětmi, se rozkládá nedaleko značené turistické trasy, vedoucí z Mezní louky k Pravčické bráně. Tvoří ji dva okruhy – červený a modrý, spolu s  dvacítkou interaktivních stanovišť. Obě trasy a jejich zajímavostmi vám na začátku stezky představí velký informační panel.

     

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Rysí stezka není průchozí z důvodu rozsáhlého polomu.

Červený okruh je kratší

Z obou okruhů je kratší červeně značený. Měří cca 300 m a jeho terén není nikterak náročný, takže si jej užijí i menší děti. Šikovní rodiče ho mohou projet se sportovním kočárkem. Červená nabízí deset zastavení, mezi nimi například Paměť stromů, Lesní panelák, Stopovaná, Výprava do minulosti a další, jejichž názvy vám napoví, co od daného stanoviště můžete očekávat. V závěru trasy stojí altán, vybudovaný ze čtyř druhů dřeva stromů, jejichž druhy jsou typické pro Národní park České Švýcarsko. Na červenou trasu si vyhraďte minimálně 30 minut až hodinu.

 

Modrá pro malé dobrodruhy

Modrý okruh je dlouhý asi 800 m a má rovněž deset zastavení. Od červené trasy se liší charakterem terénu, který je náročnější a vhodnější pro větší děti. Na zastaveních s názvy „Zvířecí olympiáda“, „Lesní tůň“, „Život v dutině stromů“ a dalších na ně čeká spousta zajímavostí a aktivní zábavy. Mohou vyzkoušet chůzi po dřevěném chodníku nad vodní tůní, na vlastní oči vidět lýkožroutí prolézačku či třeba poznat zvláštní hudební nástroj pojmenovaný „Stromový dendrofon“. Pro modrou trasu počítejte s časovou náročností 60 – 120 minut.

 

Z Rysí stezky hurá na hřiště!

Zážitky z Rysí stezky můžete svým dětem obohatit ještě návštěvou blízkého hřiště, kde stojí téměř 4 metry vysoký multifunkční herní model Pravčické brány. Součástí této atrakce je prolézačka, skluzavka, horolezecká stěna či slaňovací dráha s kladkou. Doplňuje ji řada dalších herních prvků, mezi kterými nechybí tradiční pískoviště, houpadla a houpačka, prolézačky či šplhadla.

 

Závěrem pár užitečných informací

Interaktivní Rysí stezka pobaví děti i dospělé. Najdete ji na Mezní louce při červené turistické značce směrem na Pravčickou bránu, asi 100 m za informačním centrem. Nejbližší parkoviště se rozkládá na Mezní louce. Občerstvit se můžete v restauraci U Fořta, jen pár kroků od areálu Rysí stezky.

Tip na výlet

Vydejte se z Rysí stezky dále po červené turistické trase směrem na severozápad podél hranice se Německem. Na trase dlouhé zhruba 5,2 kilometrů zdoláte převýšení 245 metrů. Přibližně v polovině cesty k Pravčické bráně půjdete kolem Křídelní stěny vysoké 456 m n.m. Trasa je středně těžká, je vhodná pro rodiny s dětmi, ale nelze ji absolvovat s kočárkem.

zdroj: mapy.cz