/album/fotogalerie144/a4-jpg18/
/album/fotogalerie144/a5-jpg11/
/album/fotogalerie144/a6-jpg13/
/album/fotogalerie144/a8-jpg9/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Na Tokáni

 

Hickelhöhle

Soutěsky na Křinici - Ober Schleuse, Saské Švýcarsko

Romantické soutěskovité údolí řeky Křinice, pramení na české straně u obce Studánka v blízkosti Krásné Lípy. Pak se klikatí a stoupá na území Německa, kde ústí do Labe u Bad Schandau. 

     

Skrze panenskou přírodu

Říčka Křinice tvoří mezi oběma státy přírodní hranici, která je neměnná již od roku 1451. Soutěska Křinice (Kirnitzsch) měla původně čistě praktické využití, zadržovala se tu voda pro plavení dříví v 17. století a byly zde četné mlýny, které jsou zde dodnes zachovány, nejznámější je Neumannův mlýn na německé straně, ve kterém je dnes muzeum. Mlýny stály i na české straně Křinice, ale bohužel se nezachovaly. Až později s rozvojem turistiky v 19. století, byla divoká soutěska Křinice upravena pro nezapomenutelné vyhlídkové turistické plavby na pramicích. K mlýnům přibyly výletní hostince a tramvaj vedoucí částí údolí Křinice,  přes romantické úseky s mosty a tunely. 

 

Pravidelné turistické plavby na Křinici se datují od roku 1879. První pramice plující po Křinici dostala jméno Saxonia podle místního vlasteneckého spolku v Bad Schandau.Stejnému účelu slouží i dnes a Vy máte jedinečnou možnost zažít dobrodružnou plavbu na pramicích. Celé údolí je dlouhé 25 km, pramice se však provozují jen v části říčky Křinice. Pramice na Křinici patří k hlavním výletům v Saském Švýcarsku. Voda v Křinici je velmi studená a dosahuje maxima osmi stupňů Celsia. Tato oblast je jádrem a hlavním pásem národního parku a člověk zde nikterak nezasahuje do přírody. Můžete si být jisti, že zde jste v panenském lůně přírody. Čeští turisté mohou z německé pramice hledět na český břeh. 

 

Z Bad Schandau vede údolím Křinice Vorařská naučná stezka dlouhá 9 kilometrů., která kopíruje cestu křinické tramvaje a míří k Lichtenhainskému vodopádu. Jízda člunem trvá dvacet minut. Po dobu jízdy Vás bude převozník informovat o všem, co uvidíte okolo sebe, včetně vzácné fauny a flóry i pohádkových skalních útvarů – Krokodýla, Spící ovce nebo Žáby.  Při plavbě spatříte ještě jednu atraktivitu – malý ostrůvek na Křinici ve tvaru srdce. Vrcholem jízdy je doplutí k vodopádu.

 

Kudy k soutěskám

Přístup k převozu na pramicích je z obce Hinterhermsdorf, kde je také turistické infocentrum, cesta je dlouhá 3 kilometry. Další přístup je z české strany z obce Brtníky ve vzdálenosti 8 kilometrů.

 

Vstupné

  • dospělí 3 Eura 
  • děti 1 Euro

 

Provozní doba pramic

  • pouze v letní sezóně od Velikonoc do října 
  • pondělí – pátek 9 - 16 hod.
  • sobota - neděle 9 – 17 hod.


Web: www.hihedo.dewww.hinterhermsdorf.de

 

Tip na výlet

Skvělou projížďku soutěskami by mohl výborně doplnit výstup na vyhlídku Grüntellige, kde se vám otevře okolí soutěsek a Saského Švýcarska.
 
zdroj: mapy.cz 

Délka a náročnost trasy

Cesta měří 5,7 kilometru a vede lesním terénem. Pokud se vypadáte od soutěsek po červené, čeká vás těsně před vyhlídkou strmý výstup.