/album/fotogalerie128/zamek-decin-1-jpg/
/album/fotogalerie128/zamek-decin-2-jpg1/
/album/fotogalerie128/ruzova-zahrada-decin-jpg/
/album/fotogalerie128/zamek-decin-5-jpg/
/album/fotogalerie128/zamek-decin-3-jpg/
/album/fotogalerie128/terasy-zamek-decin-jpg/

Poloha na mapě

Děčínský zámek - Děčín, České Švýcarsko

Zámek Děčín je situován na skalnatém ostrohu nad soutokem Labe s Ploučnicí a patří mezi nejvýznamnější památky v severních Čechách. Můžete se těšit nejen na úchvatné pohledy na zámek samotný, ale také zajímavé prohlídky interiérů.

Děčínský zámek - Děčín, České Švýcarsko

     

Trocha historie

Po staletí nejdříve sloužil jako románský a gotický hrad Přemyslovců, později přešel do vlastnictví rytířů z Bynova, kteří jej přestavěli v zámeckou renesanční perlu Děčína. Po jejich odchodu do zahraničí z důvodu protestantského vyznání odkoupili zámek Thunové. Později byl zámek rozšířen v barokním stylu a přestavbu provedl známý architekt G. B. Santini. Mezi návštěvníky Děčínského zámku najdeme celou plejádu slavných hostů, stačí si vzpomenout třeba jen na Fryderika Chopina, který zde složil svůj známý Děčínský valčík. Na zámku byla jedna z největších knihoven v kraji, kterou zde zřídili Thunové a zámek se stal centrem kultury a vzdělanosti, kam jezdili učenci zdaleka. Na zámku také sídlili v době okupace ruští vojáci, kteří zde měli kasárny a ve sklepeních také vojenské sklady. Od té doby zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí své krásy a také krásy zámeckých zahrad zvědavým návštěvníkům. 

 

Co na zámku uvidíte

Prohlídková trasa zámku je zřízena v reprezentativním křídle a zavede vás do soukromých apartmá zámku a do společenských místností v prvním patře. Je zde zachováno množství původního vybavení, k nejzajímavějším patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Součástí prohlídky je také zámecká konírna. Nezapomeňte ani na prohlídku přilehlé terasovité Růžové zahrady se salou terrenou ze 17. století  s freskami od italského malíře Braggalia. Můžete navštívit také dvě výstavy – expozici hraček a výstavu Nálezy ze staré věže. V prostorách zámku najdete expozici Oblastního muzea v Děčíně. Celou prohlídku zámku můžete zakončit v malebných interiérech zámecké kavárny.

 

Tip na výlet

prohlídky zámku můžete také spojit s návštěvou nedaleké ZOO a vyhlídkové restaurace na Pastýřské stěně s nádhernými výhledy na Děčín a zámek. Obě tyto zajímavosti se nachází v hezkém lesoparku. Pro horolezce vřele doporučujeme vyzkoušet některou z tras Via Ferrata na Pastýřské stěně.

 

Vstupné:

  • dospělí 140 Kč
  • studenti a senioři 100 Kč
  • děti 70 Kč
  • rodinné vstupné 340 Kč

 

Provozní doba:

  • leden – únor (ZAVŘENO)
  • březen – červen (denně od 9 do 17 hod.)
  • červenec – srpen (denně od 9 do 18 hod.)
  • září – říjen (denně od 9 do 17 hod.)

 

Růžová zahrada

  • duben - říjen  (so, ne, svátky od 10 do 18 hod.)

 

 

Kontakt

Zámek Děčín
Dlouhá jízda 1254, Děčín 1

www.zamekdecin.cz

Tip na výlet

Spojte prohlídku zámku a poznávání města Děčín s návštěvou zoologické zahrady. Pokud si chcete poměrně ukrátit cestu, vydejte se od zámku k Tyršovu mostu, za mostem přejděte železnici a pokračujte doleva po červené stezce. Dále zvolte první levou odbočku k Pastýřské stěně, odtud vás asfaltová cesta zavede přímo na parkovšitě zoologické zahrady.
 
zdroj: mapy.cz

Délka trasy

Trasa měří 1,9 kilometru a zabere vám zhruba 45 minut.
 

Prohlédněte si záběry děčínského zámku

Podělte se s přáteli:      

Kde se ubytovat v Děčíně?

Hledáte-li opravdu pěkné romantické ubytování, pak vřele dopročujeme Wellness hotel Zlatá Lípa nebo Hotel Kristin Hrádek, které leží sice kousek od Děčína, ale určitě nebudete litovat.