/album/fotogalerie219/oybin-berg-oybin-jpg1/
/album/fotogalerie219/burg-und-kloster-kaiserhaus-jpg1/
/album/fotogalerie219/burg-und-kloster-klosterkriche-1-jpg1/
/album/fotogalerie219/burg-und-kloster-camera-obscura-jpg1/
/album/fotogalerie219/burg-und-kloster-modell-jpg1/
/album/fotogalerie219/burg-und-kloster-klosterkriche-2-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

 Hrad Tolštejn

 

Panská skála

 

Rozhledna Jedlová

Hrad Oybin - Žitavské hory, Německo 

Romantická zřícenina hradu Oybin u našich německých sousedů patří k tomu nejlepšímu, co tento typ památek nabízí. Je doslova magnetem pro návštěvníky Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice.

     

Dechberoucí atmosféra

Hrad stojí na mohutné pískovcové stolové hoře ve výšce 514 m n. m. a vznikl jako mnoho jemu podobných – jako strážní stanoviště významné stezky spojující Čechy s Lužicí. Hrad byl založen kolem roku 1256 a vystřídal několik majitelů. Kromě Jindřicha z Lipé, Jana Lucemburského a dalších, byl v držení Karla IV. Ten jej nechal rozšířit a vybudovat zde celestinský klášter - stavbu, která dodnes bere návštěvníkům hradu dech. Do hradu se vchází po tzv. Jezdeckých schodech. Nelze přehlédnout zásobník na dešťovou vodu s kanálky, které jsou důmyslně vytesány do skály. Trasa pokračuje do západní části hradního komplexu s nejstarší stavbou, jíž je obytná věž pánů ze Zittau a která dnes slouží jako hradní muzeum. K vidění tu bývá řada atraktivních exponátů a bylo zde vystaveno mimo jiné brnění krále Václava a řada předmětů připomínajících Karla IV. V části pojmenované Císařský dům se nachází zachovaná dvouposchoďová zeď s okny, která umožňovala obyvatelům hradu opravdu impozantní výhledy.

 

Klášter OybinOkna do 13. století

Nezapomenutelný zážitek pro návštěvníky hradu Oybin představují však zejména pozůstatky klášterního kostela, zčásti vytesané do skály, kde na první pohled poutají pozornost velká, klenutá a nádherně zdobená okna a překrásná křížová chodba, která přivádí návštěvníky k původnímu klášternímu hřbitovu. Nachází se zde mimo jiné nejstarší náhrobek rytíře z roku 1550. Hřbitov dodnes slouží Městečku Oybin. Za ním vzadu stojí vyhlídková restaurace postavená ve švýcarském stylu a může být příjemnou zastávkou při okružní cestě okolo hradu, při které lze spatřit také druhý, větší zásobník vody o hloubce 5 metrů a skalní městečko. poté se můžete vrátit k pokladně, která je sice postavena v moderním stylu, ale přesto sem citlivě zapadá.

 

Bál se Karel IV. duchů?

S hradem Oybin souvisí řada zajímavostí. Jednou z nich je například ta, že ač na něj dvakrát útočili Husité, nikdy nebyl dobyt. Proto kvůli své bezpečné poloze zde byla po určitou dobu uložena i část pokladu z pražské katedrály. S klášterem je spojena také zajímavá pověst, podle které zde Karel IV. nechal vystavět klášter po té, co v hradních chodbách potkal ducha a doufal, že přítomnost mnichů duchy z hradu vypudí.


Kdy navštívit Oybin?

Doporučujeme uskutečnit návštěvu hradu Oybin během letních měsíců, kdy se pořádají různé koncerty, hradní a klášterní průvody mnichů a další zajímavé slavnosti v dobových kostýmech.


Vstupné:

  • dospělí 6.00 €
  • studenti, vojáci a postižení 5.00 €
  • děti od 6 do 16 let 2.50 €
  • rodinné vstupné 15.00 €
  • roční vstupenka 15.00 €
  • skupinová sleva 10 dospělých a více 4.50 €

Provozní doba:

  • Duben - říjen 9:00 - 18:00 hod.

  • Listopad - březen 10:00 - 16:00 hod.

 

Kontakt

Hrad Oybin
Hauptstraße 16
02797 Oybin, Německo
 

Tip na výlet

Okolí Oybinu je doslova stvořeno pro výlety. Pokud se vydáte jakýmkoliv směrem, narazíte jistě na jednu z mnoha vyhlídek. Ty které vám nabídnou pohledy na Lužické hory se nachází na žlutě značené cestě směrem Rosenstein. Stezka vás zavede až po vrch Töpler. K Oybinu se lze vrátit po červené trase.
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Cesta měří kolem 5 kilometrů a je tvořena lesním povrchem.
 

Občerstvení

Občerstvení  naleznete v samotném městě