/album/fotogalerie127/a2317-jpg/
/album/fotogalerie127/a2313-jpg/
/album/fotogalerie127/a2314-jpg/
/album/fotogalerie127/a2315-jpg/
/album/fotogalerie127/a2316-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hrad Svojkov

 

Sloupské jeskyně

 

Zámek Zákupy

 

Panská skála

Hrad Sloup - Sloup v Čechách, Lužické hory

Byli jste už někdy na hradě, který byl vytesán ve skále? Pokud ne, vydejte se do Sloupu v Čechách, kde neleznete stejnojmenný hrad, který byl kdysi mnichy obýván..

skalní hrad sloup

     

Působivý skalní hrad každým coulem

Hrad Sloup je snad nejpůsobivějším skalním hradem v Lužických horách, který byl vystavěn na mohutné vysoké skále. Pod hradem naleznete malebné údolí s městečkem Sloup v Čechách. Hradu se říkalo také Pirkštejn nebo Slup a dnes je památkově chráněný objekt. Hrad byl postaven a také vytesán na skále o výšce 100 metrů a šířce 60 metrů. Skalní hrad Sloup je jako stvořen pro romantiky. Na skále je mnoho vytesaných prostor, které sloužili nejrůznějším, zejména světským a sakrálním účelům, tyto prostory byly tesány a pak důmyslně pospojovány v jeden hradní celek. Prostory jsou bez sbírkových předmětů a na každého návštěvníka působí ohromujícím dojmem.

 

Zajímavé místo a historie hradu

Objevte genius loci, který zde pocítíte skoro na každém kroku. Nejdříve zde bylo středověké hradní opevnění a poté barokní poustevna. Stěny skály jsou vytvarovány do stupňovitých zahradních teras. Jedna z nejstarších a nejzajímavějších prostor je hladomorna ve tvaru džbánu. Obyvatelé hradu zde nacházeli útočiště ve válečných dobách. Jiní majitelé byli loupeživí rytíři, kteří odsud pořádali spanilé jízdy po kraji. Jedním z nich byl například třeba Mikeš Pančíř.

 

Třicetiletá válka způsobila zkázu hradu. Nový rozmach přišel až za barokního období, kdy se zanícený katolík Ferdinand Hroznata z Kojotova pustil do přestavby hradu a vytvořil zde poustevnu. Jeho původní návrh měl obsahovat poutní místo s klášterem. Avšak Ferdinand záhy zemřel a plány byly zredukovány na pouhou poustevnu, kterou v 16. století obývalo šest poustevníků. Hrad vlastnil rod Kinských, kteří žili v zámku pod hradem a do poustevny přiváděli své návštěvníky a význačné hosty. Poustevna zrušena koncem 18. století, kdy se začala otevírat návštěvníkům jako turistická atrakce. Památka se zcela otevřela veřejnosti v roce 1827.

 

Prohlídka:

Prohlídka je buď s průvodcem (45 – 60 minut) nebo samostatná s možnosti zapůjčení informačního letáku s plánem hradu.

  

Vstupné:

  • Základní vstupné: 70,- Kč (dospělí nad 16 let)
  • Snížené vstupné: 40,- Kč (děti 6-16 let, studenti denního studia (po předložení platného průkazu)
  • Invalidé (průkaz ZTP, ZTP/P) a důchodci
  • Rodinné vstupné: 175,- Kč (rodiče + 1 až 2 děti (6-16 let)

 

Provozní doba:

  • duben - říjen: 9:00 - 16:00 (jen soboty, neděle, svátky a ve všední dny po předchozím ohlášení)
  • červen - srpen: 9:00 - 17:00
  • květen, září: 9:00 - 17:00 (Mimo pondělí)

 

Kontakt

Ke Hradu 125, 471 52 Sloup v Čechách
tel.: 487 753 583487 753 583
e-mail: info@hradsloup.cz

 

Tip na výlet

Při návštěvě hradu Sloup nesmíte vynechat okolní vyhlídek. Můžete volit mezi několika cestami, pokud chcete projít co nejvíce vyhlídek, vydejte se od hradu po červené stezce za nedlouho narazíte na první vyhlídku s rozhlednou Na Stráži, po ní doporučujeme jít po zelené trase, kde následuje další řada vyhlídek a skalních útvarů. Poté můžete navázat na modrou trasu, po které se vrátíte zpět k hradu. Nebo neodbočovat na modrou stezku a vydat se až na žříceninu hradu Svojkov.
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Menší okruh měří přibližně 5,5 km a cestu tvoří hlavně lesní povrch.

 

Občerstvení 

Občerstvení naleznete v okolí hradu.